Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise patrně doporučí zablokování fondů Maďarsku, reformy nestačí

Komise patrně doporučí zablokování fondů Maďarsku, reformy nestačí

24.11.2022 10:17
Autor: ČTK

Evropská komise patrně doporučí členským státům Evropské unie, aby zablokovaly Maďarsku vyplacení části peněz z evropských regionálních fondů kvůli nedostatečným reformám v oblasti právního státu. Ve středu večer to uvedlo několik médií s odvoláním na zdroje obeznámené s hodnocením maďarských reformních kroků. Unijní exekutiva podle nich sice zároveň směřuje ke schválení maďarského plánu obnovy nutného k uvolnění miliard z mimořádného krizového fondu, jejich vyplacení ale podmíní dalšími zlepšeními v kontrole čerpání peněz.

Vláda premiéra Viktora Orbána je dlouhodobě terčem kritiky Bruselu i řady členských zemí kvůli systému rozdělování unijních peněz, který podle nich není dostatečně zabezpečen proti korupci a klientelismu. Komise proto v září navrhla zablokovat 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) náležících Maďarsku z fondů určených na rozvoj regionů. Zároveň z podobných důvodů Budapešti zatím neumožnila přístup k fondu obnovy, z něhož má dostat 5,8 miliardy eur.

Maďarsko, jehož ekonomika je v problémech a potýká se s nejrychleji rostoucí inflací z celé unie, se zavázalo do minulého týdne provést sadu 17 reforem, které podle tamní vlády vycházejí z komunikace s Bruselem. Agentura Bloomberg, web Politico a list Financial Times však s odvoláním na činitele informované o hodnocení těchto kroků píší, že je komise vidí jako nedostatečné. Podle jednoho ze zdrojů se komise kloní k zablokování celé navržené částky z regionálních fondů. Plán obnovy by sice mohla formálně schválit, vyplacení peněz však podmínit dalšími 27 zlepšeními v oblasti vlády práva.

Definitivní rozhodnutí o blokaci kohezních fondů bude na členských zemích EU. Podle původního plánu měli otázku řešit ministři financí na zasedání svolaném českým předsednictvím na 6. prosince. Zatím však není jasné, zda budou mít včas k dispozici analýzu, na niž komise oficiálně stále pracuje. Krajní termín, do něhož musejí rozhodnout, je 19. prosince.

Maďarsko už v rámci reforem přijalo pravidla pro zlepšení spolupráce s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) či správy veřejného majetku. Zřídí také nový orgán pro boj proti korupci, podvodům a střetu zájmů. Někteří činitelé komise dříve dávali najevo, že by tyto kroky mohly být dostačující. Naproti tomu zástupci největších politických klubů v Evropském parlamentu považují většinu přijatých opatření za neadekvátní a vyzvali EK, aby trvala na zablokování strukturálních fondů.


Čtěte více:

Pomalejší růst sazeb má oporu, ukázal zápis Fedu. Dolar klesá a evropské futures vyčkávají. V USA je svátek
24.11.2022 8:53
Americký dolar klesl poté, co zápis z posledního zasedání měnového vý...
Fed bude muset brzy zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb, vyplývá ze zápisu
24.11.2022 8:39
Výrazná většina představitelů americké centrální banky (Fed) se na lis...
Rozbřesk: Díkůvzdání v barvě americké recese
24.11.2022 9:08
Den před oblíbeným severoamerickým svátkem Díkůvzdání zasvítily dva dů...
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 55,50 Kč před zdaněním
24.11.2022 9:11
Akcionáři Komerční banky (KB) schválili návrh představenstva vyplatit ...
Důvěra v ekonomiku se v listopadu mírně zvýšila, podnikatelé byli nadále pesimističtí
24.11.2022 9:59
Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu mírně zvýšila, meziměsíčně o ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2026
10:00Úterní "Sell America" stáhla S&P 500 i Nasdaq letos do ztráty
9:45Míra inflace v Británii v prosinci vzrostla na 3,4 procenta, je nejvyšší v G7
9:11Rozbřesk: O Trumpovi, Grónsku a fiskální politice
8:52Pád ČEZ, výprodej amerických aktiv a útěk ke zlatu  
6:08Pohled analytika na CSG, největší IPO evropského obranného průmyslu  
20.01.2026
22:33Netflix těsně překonal odhady, počet předplatitelů přesáhl 325 milionů
22:00Trump opět rozhazuje cly  
18:33O trochu více jestřábí pohled…
17:11IPO CSG bez drobných investorů a ČEZ pod tlakem politiky
16:18Ministr financí USA věří, že Evropané kvůli Grónsku nevyhrotí vztahy s USA
16:05Ministři financí EU zvažují protiúder na nové hrozby z USA
15:35Šéf Microsoftu: Závod AI rozhodnou náklady na energie
14:07Netflix změnil podobu dohody s Warner Bros. Nově zaplatí kompletně v hotovosti
14:02Hyperbýčí sentiment pod tlakem. Geopolitika srazila americké futures hluboko pod nulu
13:00Rizika pro dluhopisy stoupají, když trhy zůstávají pod tlakem geopolitiky  
12:05Prodej dluhopisů ve světě zrychluje. Investoři se obávají rostoucích deficitů
10:03CSG by při IPO mohla získat až 3,8 miliardy eur. Nabídka byla pokryta během několika minut
8:57Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku
8:49IPO CSG již pokryto, účast retailu stále nejasná. Americké futures temně rudé  
8:44Rozbřesk: Další TACO trade před námi?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data