Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AI bude největší bublinou všech dob, domnívá se ředitel firmy Stability AI

AI bude největší bublinou všech dob, domnívá se ředitel firmy Stability AI

17.07.2023 16:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Umělá inteligence (AI) bude největší bublinou všech dob. Podle zpravodajského serveru CNBC to řekl generální ředitel společnosti Stability AI Emad Mostaque. Dodal, že celková výše nutných investic do AI patrně dosáhne jednoho bilionu dolarů (21,1 bilionu Kč). Stability AI stojí za nástrojem Stable Diffusion, jedním z dalších známějších nástrojů generativní umělé inteligence vedle OpenAI.

"Myslím si, že to bude největší bublina všech dob," řekl Mostaque v rozhovoru s analytiky UBS. "Říkám tomu bublina 'dot AI', a to ještě ani nezačala." Dodal, že AI je stále ve velmi ranné fázi a zatím není připravena na masové přijetí v odvětvích, jako je například bankovnictví. Termínem 'dot AI' připomíná bublinu internetových akcií z přelomu tisíciletí.

Mostaque uvedl, že celková částka investic potřebných do AI bude pravděpodobně 1 bilion dolarů, "protože je důležitější než 5G jako infrastruktura pro znalosti," a navrhl, že banky jako UBS budou muset tuto technologii přijmout, protože je to "masivní trh".

Nástroj Stable Diffusion umožňuje lidem vytvářet obrázky, které vypadají jako fotografie ze zadaného textu. Má více než milion uživatelů a od investorů, mezi kterými jsou firmy Coatue a Lightspeed Venture Partners, získal více než 100 milionů USD.

Mostaque, který je také spoluzakladatelem firmy, byl obviněn ze zavádějících tvrzení o své minulosti, dosažených úspěších a partnerství. Na svém blogu však tvrzení napadl a jedno po druhém vyvrátil.

Umělá inteligence existuje už delší dobu. Dnes je tato technologie běžnou součástí internetového prohlížení, platforem sociálních médií a domácích asistentů. Kromě spotřebitelských aplikací se využívá v lékařství, dopravě, robotice, vědě, vzdělávání, finančnictví, obraně a dalších odvětvích. Nejnovější formou AI, která je z poslední doby, je generativní AI. Používá se v nástrojích, jako je populární chatbot ChatGPT od americké firmy OpenAI, dále Google Bard či Microsoft Bing Chat a generátory obrázků jako Dall-E, Stable Diffusion a Midjourney.

Generativní AI zaujala mnoho analytiků, vedoucích pracovníků a dokonce i studentů vysokých škol, protože dokáže na základě obrovského množství dat a v reakci na podněty uživatele od základu vytvořit jazykový a vizuální obsah podobný tomu, jaký vytvářejí sami lidé.

Mostaque se domnívá, že teď není AI připravena na nasazení ve velkém měřítku u velkých odvětví, jako jsou finanční služby. Má však svoji hodnotu a domnívá se, že firmy, které nebudou AI používat vhodně ve svém podnikání, tak že je za to "potrestá" akciový trh.

Jako příklad Mostaque uvedl firmu Google, která za jediný den přišla o 100 miliard USD na tržní hodnotě, když její chatbot Bard AI poskytl v propagačním videu po svém uvedení nepřesné informace. Google vede konkurenční boj s firmou Microsoft o vítězství v závodě o vytvoření špičkových nástrojů AI.

"Myslím si, že je to reálné. Myslím si, že zde není mnoho investičních příležitostí a uvidíte, že lidé se přesunou od nejlepších výrobců čipů ke společnostem, které to využívají k tomu, aby vhodně ovlivnily své zisky a tržby. A uvidíte, jak trh potrestá ty, kteří to nevyužijí. V následujících letech to bude jedno z největších investičních témat," dodal Mostaque.

Zdroj: CNBC, ČTK

 

Čtěte více:

JPMorgan: Toto není inflační ekonomika, akciové investory nyní výnosy dluhopisů moc nezajímají
17.07.2023 11:17
Zatímco třeba Larry Summers považuje poslední čísla z americké ekonomi...
Tempo růstu čínské ekonomiky zrychlilo na 6,3 procenta, zaostalo však za odhady
17.07.2023 9:16
Růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve druhém čtvrtletí meziročn...
Cena ruské ropy se minulý týden poprvé dostala nad povolený strop 60 USD za barel
17.07.2023 9:46
Cena ruské ropy Urals poprvé překročila strop 60 dolarů za barel, kt...
Poptávka po luxusu v USA a Číně ochabuje, akcie Richemont padají
17.07.2023 12:11
Výsledky společnosti Richemont posouvají akcie výrobců luxusního zboží...
V Paříži zastavili obchodování s akciemi Casina, Křetínský směřuje k převzetí
17.07.2023 12:00
Burza v Paříži zastavila obchodování s akciemi řetězce supermarketů Ca...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2026
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti
13:50Trhy & Bohatství: Konflikt ve světě a drahé hypotéky v Česku. Co nás na realitním trhu čeká?
13:45Nového šéfa Applu Johna Ternuse čeká éra těžkých rozhodnutí
13:15Valná hromada Monety schválila výplatu dividendy. Kolik a kdy akcionáři získají?
12:56MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu dividendy 11,5 Kč na akcii
12:20Čína vede v závodě o humanoidní roboty, USA ale dominují v hodnotě firem
12:00Nad Trumpovým prezidentstvím se vznášejí podezření na tzv. insider trading
11:34Sentiment je převážně pozitivní při vyčkávání na zprávy z Blízkého východu a ekonomiky  
10:27Amazon prohlubuje spolupráci s Anthropicem. Nová investice může dosáhnout až 25 miliard dolarů
9:26Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele společnosti Apple
9:12Rozbřesk: Blízkovýchodní šok nás zasahuje v příznivou chvíli, deflace pokračuje ve značné části výroby
8:53Jednání v Islámábádu navrací Evropě optimismus, Tim Cook po 15 letech končí v čele Applu  
6:05AI jako investiční motor. Tři akcie, na které sází elita z Wall Street  
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m