Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Citigroup: AI vytlačí nejvíce pracovních míst ve finančním sektoru, automatizováno může být až 54 % pozic

    Citigroup: AI vytlačí nejvíce pracovních míst ve finančním sektoru, automatizováno může být až 54 % pozic

    20.06.2024 10:55
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Americká banka Citigroup uvedla, že umělá inteligence pravděpodobně nahradí více pracovních míst v bankovnictví než v kterémkoli jiném odvětví. Technologie je podle banky na cestě změnit spotřebitelské financování a zvýšit produktivitu pracovníků v bankovnictví. Přibližně 54 % pracovních míst v celém bankovním sektoru má vysoký potenciál být automatizováno, uvedla banka v nové zprávě o umělé inteligenci. Dalších 12 % pozic v celém odvětví by mohlo být rozšířeno o tuto technologii.

    Největší světové banky začaly v posledním roce pomalu více experimentovat s AI, povzbuzeny příslibem, že jim pomůže zvýšit produktivitu zaměstnanců a snížit náklady. Například Citigroup uvedla, že vybaví svých 40 000 programátorů schopností experimentovat s různými technologiemi AI a dodala, že k rychlému pročesání stovek stránek návrhů regulátorů již použila generativní AI, která dokáže na základě jednoduchých otázek nebo příkazů uživatele vytvářet věty, eseje nebo poezii.

    banky AI

    Společnost JPMorgan najímá talenty v AI obdvětví a generální ředitel Jamie Dimon uvedl, že věří, že tato technologie umožní zaměstnavatelům zkrátit pracovní týden na pouhých 3,5 dne. Deutsche Bank pak využívá umělou inteligenci ke skenování portfolií bohatých klientů. A nizozemská ING Groep prověřuje pomocí AI potenciální neplatiče.

    Generativní umělá inteligence "má potenciál způsobit revoluci v bankovnictví a zlepšit ziskovost", uvedl David Griffiths, technologický ředitel Citigroup v nové analýze. "V Citi se zaměřujeme na bezpečné a zodpovědné zavádění AI, abychom posílili schopnosti Citi a našich lidí."

    I když AI nahradí některé role v celém odvětví, nemusí podle Citigroup tato technologie vést k poklesu počtu zaměstnanců. Finanční firmy budou pravděpodobně muset najmout houf manažerů AI a úředníků pro dodržování předpisů zaměřených na AI, kteří jim pomohou zajistit, aby používání této technologie bylo v souladu s předpisy.

    Navíc nové technologie ne vždy vedly ke snižování počtu pracovních míst. V jednom z příkladů, který Citigroup zmínila, se počet lidských pokladníků od 70. let do poloviny roku 2000 prudce zvýšil i po zavedení bankomatů.

    Zdroj: Bloomberg

     

    Čtěte více:

    Jízda Nvidie na vrchol: Enron, krypto, covid, AI a výnos 591 078 %
    19.06.2024 10:41
    Psal se rok 1999. Steve Jobs se nedávno vrátil do čela společnosti App...
    Jakub Brukner: Alternativy k Nvidii, panika na francouzských bankách a evropské automobilky
    19.06.2024 13:49
    Fed očekává pouze jedno snížení sazeb v tomto roce, trhy to ale netrá...
    Vyrostou technologické firmy ze svých vysokých valuací?
    19.06.2024 17:16
    Při diskusích o historicky vysokých valuacích trhu, a hlavně některých...
    Největší investice v moderní historii Česka, onsemi za 2 miliardy dolarů rozšíří výrobu mikročipů
    19.06.2024 16:16
    Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rož...
    MakroMixér: Mzdy, fotbal, euro i koruna. S Karlem Bartákem o více či méně Evropy i Green Dealu
    20.06.2024 7:42
    Potřebujeme více nebo méně Evropy? Proč se z Green Dealu stalo takové ...
    Počet registrací nových aut v EU v květnu meziročně klesl o tři procenta
    20.06.2024 9:54
    Počet registrací nových aut v Evropské unii se v květnu meziročně sníž...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university