Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VW počítá se zavíráním závodů ve všech scénářích, řekla zástupkyně zaměstnanců

VW počítá se zavíráním závodů ve všech scénářích, řekla zástupkyně zaměstnanců

20.11.2024 11:04
Autor: ČTK

Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) plánuje zavírat výrobní závody v Německu ve všech scénářích, které předložil zástupcům zaměstnanců. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla předsedkyně závodní rady VW Daniela Cavallová. Automobilka podle ní překročila hned několik červených linií. Její kolega Thorsten Gröger, který vede vyjednávání za odborovou centrálu IG Metall, podle agentury Reuters dodal, že zaměstnanci jsou připraveni k ústupkům, které by firmě ušetřily až 1,5 miliardy eur (38 miliard Kč). Vedení v interní zprávě zaměstnancům návrh možných ústupků schválilo.

Cavallová management automobilky požádala o předložení alternativního plánu, který zajistí budoucnost všech továren v zemi. "Tyto velké problémy nemůžeme vyřešit jen tím, že se podíváme na náklady práce," řekla Cavallová. V opačném případě jsou podle Grögera zaměstnanci připraveni k rozpoutání boje, "jaký tato republika nezažila už desítky let".

Tiskovou konferenci zástupci zaměstnanců uspořádali den před třetím kolem vyjednávání s vedením VW. Odbory "dávají na stůl" úspory v objemu 1,5 miliardy eur, řekl Gröger. Konkrétně nabízí, že další zvýšení mezd by bylo na omezenou dobu převedeno do fondu jako pracovní doba a prozatím nebude vyplaceno. To by podle něj umožnilo flexibilní zkrácení pracovní doby bez snižování počtu zaměstnanců.

Na oplátku IG Metall a závodní rada požadují záruky ohledně zachování závodů a pracovních míst. Konkrétně chtějí obnovit dohodu, kterou Volkswagen v září zrušil. Týkat by se měla šesti západoněmeckých závodů se 125.000 zaměstnanci v Dolním Sasku a Hesensku, ale i tří závodů ve východoněmeckém Sasku.

Vedení automobilky v interní zprávě zveřejněné na intranetu Volkswagenu uvítalo, že odbory jsou otevřené opatřením směřujícím ke snížení nákladů na pracovní sílu. Pod zprávou je podepsán člen představenstva pro lidské zdroje Gunnar Kilian, podle něj však uzavření továren stále nelze vyloučit.

"Ve čtvrtek se při vyjednávání pustíme do podrobné výměny názorů, abychom návrhy finančně zhodnotili," dodal Kilian. Pro vedení je podle něj zásadní udržitelné dosažení finančních cílů a konkurenceschopnost.

Podle analýzy agentury Reuters vycházející z memoranda rady zaměstnanců jsou náklady Volkswagenu na pracovní sílu výrazně vyšší než u konkurence. Podíl příjmů vynaložených na pracovní sílu ve Volkswagenu celosvětově klesl z 18,2 procenta v roce 2020 na 15,4 procenta v roce 2023. Konkurenční BMW, Mercedes-Benz nebo Stellantis v roce 2023 na zaměstnance vynaložily 9,5 až 11 procent. U šesti západoněmeckých závodů VW, jimž hrozí uzavření, se náklady na zaměstnance pohybují mezi 15,8 a 17,5 procenta příjmů.


Čtěte více:

Morgan Stanley: Trhy možná strkají hlavu do písku, aby neviděly dopady Trumpovy politiky
20.11.2024 12:16
Ellen Zentner z Morgan Stanley Wealth Management se domnívá, že hlavní...
Rozbřesk: Trumponomika 2.0 = oslabujeme výhled na českou korunu
20.11.2024 9:16
Americké prezidentské volby přinesly na trh zvýšenou volatilitu, česká...
Inflace v Británii v říjnu stoupla na 2,3 procenta, nejvíce za dva roky
20.11.2024 9:48
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v říjnu zrychlil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data