Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Trumponomika 2.0 = oslabujeme výhled na českou korunu

Rozbřesk: Trumponomika 2.0 = oslabujeme výhled na českou korunu

20.11.2024 9:16
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Americké prezidentské volby přinesly na trh zvýšenou volatilitu, česká koruna však vstřebala návrat Donalda Trumpa do Bílého domu bez větších otřesů. Na frontě s eurem sice krátce po oznámení výsledků mírně ztrácela, nadále se však obchoduje v relativně úzkém pásmu 25,20 25,40 EUR/CZK.

Co znamená vítězství Donalda Trumpa pro náš výhled na kurz koruny? Oproti původnímu předpokladu postupného posilování koruny v roce 2025 nyní očekáváme její faktickou stagnaci lehce nad úrovní 25,00 EUR/CZK (viz tabulka). Důvodem jsou námi předpokládané dopady Trumpových politik – především prodloužení/rozšíření daňových škrtů a vyšší celní tarify – na tržní proměnné a reálnou ekonomiku.

rozb

V našem základním scénáři jsme provedli tři podstatné změny, které redukují prostor pro zisky koruny na horizontu příštích 12-18 měsíců. Za prvé, počítáme s vyššími úrokovými sazbami v Americe. Pokles základní sazby Fedu by se měl v polovině příštího roku zastavit na 3,50-3,75 % (původně 3,00-3,25 %), přičemž s vyššími sazbami počítáme podél celé výnosové křivky. Vyšší americké sazby půjdou navíc ruku v ruce se silnějším dolarem, což je tradičně negativní faktor pro měny rozvíjejících se trhů, včetně koruny.

Za druhé, oživení hospodářského růstu v Česku bude pomalejší, než jsme původně předpokládali. Kvůli očekávanému zavedení celních tarifů, respektive jejich nepřímému dopadu na tuzemskou ekonomiku skrze slabší výkon německé ekonomiky a horší podnikatelskou/spotřebitelskou náladu jsme snížili odhad růstu HDP pro příští rok z 2,7 % na 2,3 %. Rizika jsou navíc vychýlena negativním směrem, nejen ve vztahu k Trumpovým politikám, ale také malátné výkonnosti německé ekonomiky.

Za třetí, v reakci na slabší tuzemský růst a celní tarify jsme revidovali směrem dolů také očekávaný přebytek na běžném účtu platební bilance, důležitý fundamentální faktor ovlivňující kurz koruny. Pro příští rok očekáváme přebytek 0,3 % HDP (původně 0,9 %), pro rok 2026 pak 0,5 % HDP (původně 1,1 %).

Shrnuto, podtrženo, pro polovinu příštího roku odhadujeme kurz koruny na úrovni 25,20 EUR/CZK, pro jeho konec pak 25,10 EUR/CZK. Oproti současnému kurzu jsme tak na korunu naladěni víceméně neutrálně. To se ale může měnit v závislosti na konkrétních krocích americké administrativy, které jsou v tento moment zahaleny významnou mírou nejistoty. Náš výhled proto zůstává „živý“ a budeme jej adekvátně upravovat, jakmile bude k dispozici konkrétní podoba Trumpových hospodářsko-politických opatření.


*** TRHY ***

Koruna
Absence tuzemských ale i významnějších zahraničních makro čísel se na korunovém trhu projevuje přetrvávající letargií. Česká měna se obchoduje na dostřel úrovně 25,30 EUR/CZK a k viditelnějšímu pohybu chybějí impulsy. Předpokládáme přitom, že prostor pro zisky koruny zůstane omezený po delší dobu (viz úvodník).

Eurodolar
Eurodolar včera v zásadě ignoroval nárůst geopolitického napětí, které souviselo s raketovým útokem Ukrajiny na území Ruska. Měnový pár se tak stále obchoduje v úzkém pásmu a čeká na výraznější impulzy. Ty mohou dorazit spíše až na konci týdne, kdy budou zveřejněny podnikatelské nálady v eurozóně.

Regionální Forex
Maďarská centrální banka včera v souladu s očekáváním ponechala úrokové sazby beze změny, přičemž uvedla, že volatilita na finančních trzích a rizika týkající se inflačního výhledu opodstatňují (další či spíše delší) pauzu v cyklu snižování úrokových sazeb. Pro nás se tak potvrzuje scénář, že MNB do konce roku již základní úrokovou sazbu zřejmě nesníží.
Forint na rozhodnutí MNB bezprostředně nereagoval, ale aktuálně se obchoduje na slabších úrovních než před zasedáním vedení centrální banky.

Akcie
Americké akciové trhy otevřely včerejší den hluboko v červených číslech, avšak v průběhu dne postupně nalezly půdu pod nohama, a tak nakonec zavřely s mírnými zisky. Index S&P 500 si tak po výprodejích z konce minulého týdne připsal již druhý růst v řadě. V čele včerejšího růstu stály především technologické tituly, kterým jasně vévodily akcie Nvidia. Akcie tohoto polovodičového giganta přerušily dvoudenní pokles a připsaly si nejvyšší denní růst za více než dva měsíce. Jednoznačným vítězem v rámci indexu S&P 500 se staly akcie Super Micro, které posílily o více než 30 %. Jediný ze tří hlavních indexů, který zavřel v červených číslech, byl index Dow Jones. Tento index táhly dolů především akcie UnitedHealth, Travelers a 3M.

 

Čtěte více:

FX Výhled: Trumponomika 2.0 = oslabujeme výhled na českou korunu
20.11.2024 6:05
Americké prezidentské volby přinesly na trhy dle očekávání vyšší míru ...
Výsledky dnes reportuje čipař Nvidia, inflace ve Spojeném království akceleruje. Evropské futures převážně v zeleném
20.11.2024 8:30
Akciové futures ukazují na zisky v Evropě a USA, zatímco obchodníci oč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta
16:44Renault a Nissan upravují svou alianci, umožní tak snížení vzájemných podílů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m