Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přebytek zahraničního obchodu ČR v listopadu klesl o 4,2 mld na 23,6 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu ČR v listopadu klesl o 4,2 mld na 23,6 miliardy Kč

07.01.2025 9:45
Autor: ČTK

Zahraniční obchod České republiky v listopadu skončil přebytkem 23,6 miliardy korun, který byl meziročně o 4,2 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s auty, negativně ji naopak ovlivnil hlavně obchod s kovodělnými výrobky a také se stroji. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vývoz se meziročně zvýšil o 4,4 procenta na 424,5 miliardy korun, dovoz o 5,8 procenta na 400,9 miliardy . "I v listopadu rostl dovoz rychleji než vývoz. Téměř o 26 procent meziročně vzrostl například dovoz kovodělných výrobků, které byly původem zejména z Německa, Slovenska a Číny. Meziroční růst o více než dvě mld. jsme zaznamenali také u dovozu potravinářských výrobků, které byly původem zejména z Německa, Polska a Španělska," uvedla vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jana Mazánková.

Listopadový přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší o 2,2 miliardy korun. O stejnou částku se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Kladné saldo bilance s elektrickými zařízeními pak meziročně vzrostlo o dvě miliardy korun. Přebytek obchodu s kovodělnými výrobky byl proti listopadu 2023 nižší o 4,3 miliardy korun, v případě strojů byl pokles 2,8 miliardy . Deficit obchodní bilance u základních kovů se prohloubil o 1,6 miliardy korun.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v listopadu meziročně snížil o 3,9 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se naopak zvýšil o půl miliardy .


Čtěte více:

Akcie jako nejlepší aktivum pro rok 2025?
26.12.2024 16:02
Na Yahoo Finance připomínají, že zatím se nevyplňují předpovědi o rozš...
Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky
02.01.2025 11:13
Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index n...
Česká ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí o 1,4 procenta, ČSÚ zlepšil odhad
03.01.2025 10:17
Česká ekonomika vzrostla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 pr...
Michl: Letošek bude v ČR rokem nízké inflace a finanční stability
06.01.2025 8:22
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl očekává, že letošek bude...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2025
17:55Trh a společnosti nyní a před 25 lety…
17:06Inflace v listopadu zvolnila, stál za tím vývoj cen potravin
16:31Malý krok pro člověka, velký skok pro AI? Start-up podporovaný Nvidií vytrénoval první model přímo ve vesmíru
15:09Nová studie: Brexit má skutečně znatelné negativní dopady na britskou ekonomiku
13:16Snižování sazeb se chýlí ke konci, "obchod zklamání" posouvá výnosy na šestnáctiletá maxima
11:47Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled čínské ekonomiky, ale vyzval k reformám
11:36KKCG Financing a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
11:20Fed dnes opět sníží sazby, ale co bude dál? Evropské trhy dopoledne většinou v červeném  
11:15Fed míří ke snížení sazeb. Trhy čekají na akciích největší pohyb od března  
9:50SpaceX se chystá na na burzu. Cílí na největší IPO v historii, od investorů chce vybrat přes 30 miliard dolarů
9:41Cena stříbra pro okamžité dodání je na rekordu, přesáhla 61 dolarů za unci
9:38Americká centrální banka dnes zřejmě znovu sníží úrokové sazby
9:25Čína zvažuje omezení přístupu k čipům Nvidie navzdory Trumpovu povolení
8:55Rozbřesk: Po šesti letech německé stagnace přijde v roce 2026 opatrné cyklické oživení
8:53Trhy očekávají rozhodnutí americké centrální banky o sazbách. Evropské indexy pod tlakem  
8:50NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
6:08Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba