Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun

Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun

24.03.2025 10:57
Autor: ČTK

Zahraniční dluh České republiky činil ke konci loňského roku 5,271 bilionu korun. Meziročně byl o 460,4 miliardy korun vyšší a představoval 65,8 procenta hrubého domácího produktu. V posledním čtvrtletí loňského roku zahraniční dluh narostl o 92,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Celkovou úroveň zahraničního zadlužení Česka považuje Dufek za bezpečnou. Upozornil, že je dostatečně kryta devizovými rezervami ČNB. Bezpečná je podle něj i struktura dluhu, když mírně převažují dlouhodobé závazky.

Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadalo z celkové zahraniční zadluženosti 77,2 procenta. Zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky vládního sektoru, závazky soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu.

"Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů byl ve čtvrtém čtvrtletí patrný růst stavu zadluženosti u bankovního sektoru (včetně ČNB) a ostatních sektorů, snižovalo se naopak zadlužení sektoru vládních institucí," uvedla dnes centrální banka.

Podle ní u bankovního sektoru byla určující pro zvýšení zadluženosti rostoucí poptávka po bankovních dluhopisech ze strany nerezidentů. Podíl bankovního sektoru na celkové zadluženosti činil 37,8 procenta. Zahraniční dluh ostatních sektorů zaujímal 46,3 procenta celkového zahraničního dluhu. Stav zahraničních závazků narostl především v důsledku čerpání dlouhodobých půjček tuzemskými podniky ze zahraničí a v menší míře i formou nákupů dluhopisů zahraničními investory. Zahraniční dluh sektoru vládních institucí se ve čtvrtém čtvrtletí snížil o 38,1 miliardy korun, především v důsledku prodejů vládních dluhopisů zahraničními investory. Podíl sektoru vládních institucí na celkovém zahraničním dluhu činil na konci loňského roku 15,9 procenta.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů byly nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a půjčky od dceřiných podniků, připadalo na ně 52,1 procenta zahraničního dluhu. V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímaly závazky s původní splatností delší než jeden rok 50,3 procenta z celkových dluhových pasiv.

 

Čtěte více:

Drobní investoři se nenechávají zastrašit medvědy a kupují 'dip' na amerických akciích. Vyplatí se jejich sázka?
24.03.2025 6:01
Drobní investoři se nenechávají vystrašit a na akciovém trhu zmítaném ...
Kanada by mohla vyhrát obchodní válku s USA, ČNB pravděpodobně přeruší měnové uvolňování a evropské futures jsou zelené
24.03.2025 8:47
ČNB ve středu pravděpodobně přeruší uvolňování měnové politiky a ponec...
Rozbřesk: ČNB ponechá v tomto týdnu sazby beze změny
24.03.2025 9:08
Hlavní událostí tohoto týdne bude na tuzemském trhu měnově-politické z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.01.2026
15:39Průzkum Reuters: Rally středoevropským měn ochladne, lídrem bude koruna  
13:36USA otevírá dveře venezuelské ropě, rafinéři a obchodníci zrychlují krok
13:23Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
12:00Trump požaduje vyšší výdaje na obranu, zároveň ale dodavatelům vyhrožuje
11:17Dopolední obchodování je pro akcie převážně červené, zisky koriguje také zlato  
10:58Český průmysl lehce nad naším očekáváním, HDP pro rok 2026 může být revidováno lehce vzhůru
10:48Největší trh světa pootevírá dveře: Čína zvažuje návrat čipů H200 od Nvidie
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.