Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová produkce v ČR po čtyřech měsících poklesu v únoru vzrostla o 1,5 pct

Průmyslová produkce v ČR po čtyřech měsících poklesu v únoru vzrostla o 1,5 pct

07.04.2025 10:37
Autor: ČTK

Průmyslová produkce v Česku po čtyřech měsících poklesu letos v únoru meziročně reálně vzrostla o 1,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V lednu průmyslová výroba podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,8 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů a zařízení nebo výroba elektrických zařízení. Hodnota nových zakázek v průmyslu ale v únoru klesla o 1,3 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o dvě procenta.

"Únorový růst průmyslové produkce ovlivnila především nízká srovnávací základna z loňského února ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu ovlivněná klimatickými podmínkami. Produkce zpracovatelského průmyslu meziročně stagnovala," sdělil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba v průmyslu předtím od loňského října meziročně klesala. V říjnu pokles činil 1,6 procenta, v listopadu zrychlil na 2,4 procenta a v prosinci na 2,7 procenta. Letos v lednu pak ale pokles výrazně zpomalil na 0,8 procenta.

Únor přinesl podle statistiků mírný meziroční nárůst hlavně v potravinářství a strojírenství. Pokles naopak zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde se podle ČSÚ projevila kromě dlouhodobé rozpracovanosti zakázek i vyšší srovnávací základna.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v únoru klesla. Podepsalo se na tom hlavně snížení hodnoty zakázek z Česka o 3,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 0,3 procenta. "Hodnota nových průmyslových zakázek meziročně klesla, stejně jako v předchozím měsíci. Mírný pokles zaznamenal automobilový průmysl, vliv vysoké srovnávací základny se projevil v poklesu nových zakázek ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení," sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Naproti tomu již třetí měsíc v řadě rostly zakázky ve výrobě strojů a zařízení.

Meziměsíčně v únoru vzrostla jak průmyslová produkce, tak hodnota nových zakázek. Výroba se zvýšila oproti lednu o 1,7 procenta a hodnota nových zakázek byla vyšší o rovná tři procenta.


Čtěte více:

Zvýšená cla vstoupí v platnost, trvat budou dny a týdny, řekl americký ministr
07.04.2025 8:12
Spojené státy neodloží zavedení zvýšených cel, která začnou podle plán...
Globální trhy v úprku, futures v rudém. Podle Trumpa jsou cla nutnou léčbou pro ozdravení ekonomiky
07.04.2025 8:34
Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel n...
Rozbřesk: Co může zastavit “krvácení” akciových trhů?
07.04.2025 9:04
Trhy prožívají těžké chvíle. Po oznámení bezprecedentního navýšení ame...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost