Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Bill Gross (Pimco) ... pohádka o dvou garážích

07.07.2004 13:10
Autor: 

V současném ekonomickém světě je několik osob, jejichž slova se vyplatí (alespoň ve většině případů) poslouchat. Mezi nimi je všem dobře známý Alan Greenspan, předseda americké centrání banky FED, Stephen Roach, hlavní ekonom investiční banky Morgan Stanley, nebo Bill Gross, manažer u jedné z největších správcovských společností, Pimco. V jeho poslední zprávě, publikované na webové stránce společnosti (přesný link naleznete na konci tohoto sloupku), se opět s razancí sobě vlastní "opřel" o několik ekonomických fenoménů. Jako předkrm nabízíme:

* "Globální ekonomika je v současnosti nejméně stabilní za posledních 25-30 let (jako precedens bereme např. začátek 70. let a kolaps Bretton-Wood systému, ropné šoky a propad amerického akciového trhu na konci 90. let minulého století".

* "Mnoha ekonomům a investorům se naopak zdá, že ještě nikdy nebyla americká ekonomika tak vyrovnaná jako nyní. HDP roste o 4 %, inflace je nízko, produktivita je vysoká, obnovil se růst na trhu práce. To je sice pravda, ale je to pravda v tomto okamžiku."

* "Debata, kterou jsem pomohl rozdmýchat a která se zaměřovala na rizika vyrovnané resp. nevyrovanné ekonomiky, se opírala o jednu centrální myšlenku - že špatné věci se mohou stát v zadlužené ekonomice mnohem snadněji. Použijme příměr dvou garáží - v jedné jsou zaparkovaná dvě auta a podlaha je čistá tak, že by se z ní dalo jíst. Druhá garáž je bez ladu a skladu naplněna krabicemi, starými novinami, plechovkami od barvy a promaštěnými hadry. Která z nich asi chytne plamenem rychleji? Jedná se sice o metaforu, srovnání s reálnou ekonomikou zase tak odlišné ale není - první garáž představuje zdravou, racionálně zadluženou ekonomiku. Druhá garáž představuje ekonomiku žijící z papírových peněz, sazeb držených nereálně nízko a levného kreditu. Sirky, které by mohly uvedený "požár" způsobit, se ale povalují všude okolo (nejenom nyní, bylo tomu tak vždy v historii - růst ceny ropy v 70. letech, vietnamská válka, 11. září 2001).

* Chyby fiskální a měnové politiky navíc vždy výše uvedené problémy ještě zhoršily. Žádný prezident FEDu, nemluvě o prezidentovi Spojených států, se ve světle boje o znovuzvolení podobným chybám nevyhnul. Úrokové sazby nastavené příliš vysoko nebo příliš nízko po příliš dlouhou dobu, schodek nebo přebytek rozpočtu ve špatném okamžiku ekonomického cyklu.

Suma sumárum, nic nového. Bill Gross je historicky poměrně stabilním kritikem zadluženosti americké ekonomiky, proto se jeho názorům nelze moc divit. Plné znění jeho článku naleznete na http://www.pimco.com/LeftNav/Late+Breaking+Commentary/IO/2004/IO_07_04.htm

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Metafora ?!?
  08.07.2004 8:46

  Tak téhleté metafoře opravdu asi rozumí jedině autor. Větší blbost by už nejspíš vymyslet nešlo. BTW, když už tu metaforu opravdu použijem, tak garáž s papíry možná chytne rychleji, ale ta druhá s auty s benzínem v nádrži potom zase pěkně vybuchne :-)
  I.
  • haseni pozaru
   09.07.2004 18:26

   no jo, ale bez potom takovou zaneradenou garaz hasit! Kdydz pres kour nevidis co je tam za bordel (sud oleje,PB lahev a podobne lahudky)
   hasic
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data