Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maďarsko: inflace přerušuje klesající trend, obavy z inflačních tlaků potvrzeny

14.05.2002 10:59
Autor: 

Maďarská inflace v meziročním vyjádření namísto všeobecně očekávaného poklesu vzrostla z 5,9% v březnu na dubnových 6,1%, díky měsíčnímu růstu o 0,9%. Potvrdila tak předchozí varování centrální banky, že riziko růstu inflace se zvyšuje. Nepříjemné překvapení mají na svědomí především ceny potravin, které vzrostly o 0,9% a meziročně zrychlily na 7,6% z 7,2% v březnu. Tento nárůst by bylo ještě možné vysvětlit sezónním růstem cen ovoce a zeleniny. Ovšem silný růst u některých dalších položek spíše nasvědčuje tomu, že se začíná projevovat silná domácí poptávka. Silný sezónní růst v položce odívání (3,1% m/m) je již druhým takto vysokým nárůstem v řadě, bráno za březen a duben společně, je silnější nežli v loňském roce. Obnovený růst je také patrný na cenách alkoholu a u cen nákladů na bydlení. Zrychlil se i růst cen v restauracích, které odrážejí především domácí poptávku.

Naopak ceny v dopravě přes nárůst cen ropy rostou poměrně mírně. Cena benzínu se zvýšila o 4% m/m. Dosavadní tempo růstu cen bylo zachováno nebo sníženo v položkách volný čas, vzdělání, zdraví a telekomunikace.

V prvním pololetí se očekával setrvalý pokles cen vzhledem k příznivým základům z loňského roku, chleba se měl začít lámat ve druhém pololetí. Tento scénář však byl dnes nabourán a to nikoliv jen díky cenám ropných produktů. Vzhledem k varování centrální banky ohledně rizika inflace z minulého týdne roste nebezpeční zvýšení sazeb. Očekáváme negativní vývoj na trhu dluhopisů.

Jakub Dvořák, Investiční výzkum ČSOB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data