Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo brzdí ekonomický růst Evropy

Německo brzdí ekonomický růst Evropy

07.05.2002 13:14
Autor: 

Nejčerstvější informace o průmyslových zakázkách a nezaměstnanosti společně s průzkumy podnikové a spotřebitelské důvěry dokazují, že Německo letos brání Evropě dohnat USA. Německé podniky zaznamenaly v březnu mírný pokles zakázek na své výrobky. Meziměsíčně průmyslové zakázky poklesly o 0,1%, když v únoru klesaly daleko větším tempem (-1,3%). Dubnová míra nezaměstnanosti se sice snížila na 9,7%, ale počet nezaměstnaných se zvýšil.

Ekonomický růst je tažen zahraničím. Exportní zakázky v březnu rostly o 3,1%, zejména díky růstu poptávky v USA (10% německého exportu). Domácí poptávka je však slabá – domácí zakázky poklesly o 2,6%. Výsledek koresponduje s dubnovými výsledky průzkumu spotřebitelské důvěry institutu Ifo, které zaznamenaly výrazný a neočekávaný pokles důvěry po šesti měsících růstu. Neočekávaná byla i zpráva o zakázkách, analytici doufali, že jejich objem v březnu poroste o 1%. Zatímco v západním Německu zakázky poklesly o 0,9%, ve východní části rostly o 11,9% (východní Německo tvoří bohužel jen 10% HDP). Nicméně ministr financí se vyjádřil, že číslo o průmyslových zakázkách bude pravděpodobně revidováno směrem nahoru.

Mohlo by se zdát, že trh práce slavil v dubnu úspěchy, když se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 9,7% z březnových 10%. Nicméně je nutné dodat, že se zvýšil počet nezaměstnaných osob – o 6000, přičemž trh očekával naopak snížení tohoto počtu o 5000. Počet nezaměstnaných dosáhl 3,974 milionů, v dubnu minulého roku bylo nezaměstnaných 3,815 mil. a míra nezaměstnanosti činila 9,5%. Růst počtu lidí bez práce způsobil lehčí šok i proto, že v březnu jejich počet naopak nečekaně poklesl o 8000 a ekonomové se radovali z růstu ekonomiky. V západní části země počet nezaměstnaných stoupl o 1000, ve východním Německu o 5000.

Vývoj nezaměstnanosti je skutečně jedním z nejpalčivějších problémů Německa. Některé podniky naplánovaly propouštění, které teprve budou realizovat, například Siemens propustí 6500 zaměstnanců. Druhým dnem pokračuje stávka zaměstnanců odborové organizace IG Metall. Kolem 50 000 členů této největší odborové centrály požaduje zvýšení mezd až o 6,0%, zatímco podniky souhlasí s navýšením o 3% až 4%. Vyšší mzdy by mohly vést k dalšímu růstu nezaměstnanosti v Německu. Stávka IG Metall je největší odborovou akcí ve strojírenství od roku 1995.

Zítra bude zveřejněna infomace o vývoji průmyslové výroby v březnu. Očekává se, že výroby vzrostla o 0,4% meziměsíčně a poklesla o 2,8% meziročně.

Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data