Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Příští víkend tu jsou volby. Koho budete volit?

29.05.2006 11:12
Autor: 

Volby se kvapem blíží a všichni jsme vystaveni sílící masáži politických hesel, sloganů, prohlášení, někdy skoro výhrůžek. Všechny strany mají za cíl jediné - urvat náš hlas právě a jenom pro sebe. Slibuje se všechno myslitelné i mnoho dalšího. Fantazii se meze nekladou. V předcházející anketě na Patria.cz jste například vybrali jako největší populismus návrh na 60-120tisícové porodné...

Předvolební průzkumy favorizují opoziční ODS. Odstup druhé ČSSD je podle jedněch výrazný, podle jiných nepatrný. Podle posledního průzkumu (STEM) je údajně jen 1,5 %. Komunisti jsou stálicí s pevným jádrem disciplinovaných voličů a snaží se zvyšovat svůj vliv skrze spolupráci se sociální demokracií. Zelení v průzkumech vyskočili zhruba na 10 %, nepochybně i za přispění zpráv, že se pravděpodobně dostanou do sněmovny. KDU-ČSL má preference stabilní, její výhodou je vysoký koaliční potenciál, tedy vysoká pravděpodobnost, že budou ve vládě. US-DEU je v podstatě mimo hru a ani výstřední pokusy o zvýšení preferencí asi zázrak nepřinesou. Také ostatní strany mohou jen překvapit.

Ve vašich příspěvcích jsme byli mnohokrát označeni za pravicový server i levicový server, stranící tomu či onomu. Ačkoli se takovým nařčením bráníme, bereme je spíše jako přirozenou reakci čtenářů na publikované názory. Je tu ale čas, abyste i vy, čtenáři Patria.cz, ukázali barvu. Máte výhodu v tom, že se váš názor (hlas) je zcela anonymní. Zároveň zjistíte, jaký je většinový politický názor těch, se kterými zde diskutujete o ČEZu či kurzu dolaru, i těch, kteří třeba jen přišli hledat aktuální kurzy.

Ostatně, předvolební průzkumy dělá kdekdo a proč nezjistit, jaké jsou preference lidí zabývajících se investicemi či ekonomikou? Pravděpodobně budou jiné, než u celé společnosti, specifické. Jsou ale správné předpoklady o pravicové orientaci? A kdyby ano, je tu opravdu liberální a/nebo konzervativní strana, která je schopna prosadit tyto principy? Jaký má vliv takzvaná „negativní volba“? Poslali byste do sněmovny jiné strany, než tam jsou nyní? Odpovědi na tyto otázky možná zajímá i vás samotné, čekáme tedy na vaše názory!

Hlasování a diskuse o tématu probíhá ZDE


Váš názor
 • MODRO-RUDÝ SLOVNÍČEK
  29.05.2006 12:16

  RUDÁ ŘEČ MODRÁ ŘEČ západní centrály - (Havlova) hradní klika třídní nepřítel - intelektuálové, ekologové, levičáci, eurofederalisté prohnilý kapitalismus - takzvaná občanská společnost boj za mír - ochrana národních zájmů Jsme předvojem dělnické třídy. - Jsme jediná autentická pravicová strana. nepřátelé socialismu - pánové Kohákové, Patočkové, Peheové a jim podobní Je to buržoasní přežitek. - Je to proti principům parlamentní demokracie. perestrojka - modrá šance Kdo nejde s námi, jde proti nám! - Doleva nebo s Klausem! krizové období - sarajevský puč první dělnický prezident - první skutečně nadstranický prezident menševici - Unie svobody samozvaní ochránci lidských práv - pseudohumanisté kulturní fronta - kulturní fronta kritizovat socialistické zřízení. - šířit blbou náladu. vykořisťování dělníků - kriminalizace podnikatelů komunismus - jednobarevná vláda ODS Zkuste vymyslet podobný bolševický new-speak pro jinou stranu a zjistíte, že je to nemožné. Je příznačné, že ho používá jen ODS. Kupředu modrá, soudruzi!
  • bravo
   29.05.2006 13:00

   a smím-li se zeptat, Tvůj favorit je kdo, milý gloxi? ODS to není, KSČSSD taky ne, US taky ne, KDU taky ne (protože vstoupí do koalice s kýmkoli z výše uvedených). Green? Nebo nevolíš?
   Cluseau
   • ke glox
    29.05.2006 13:48

    Nečetl jsem lepší analýzu politické strany. Formálním prohlašením (prohlašováním) se žádná strana pravicovou nestane. Na solidní pravicovou si budeme ještě muset počkat. Možná, že po zemětřesení, které v ODS po prohraných volbách nastane, se ji dočkáme. Nevidím tam však žádnou frakci, která by potřebnou změnu mohla přinést a zdravá skepse českých voličů jinou malou stranu nahoru nepustí. Cluseau, asi se budeš muset smířit s ČSSD a doufejme, že bude mít dost sil i bez komunistů, protože Paroubek se asi přes antipatie k lidovcům nepřenese (bohužel). Pokud se do sněmovny dostanou dostatečně silní ekoteroristé, bude tandem ČSSD - zelení skutečnou hrozbou pro ekonomiku. Pokud se další roky udrží růst na 5-6%, je jedno kdo bude vládnout
    lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university