Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CERI: Hospodářský vývoj střední a východní Evropy uspokojivý

CERI: Hospodářský vývoj střední a východní Evropy uspokojivý

31.12.2007 13:55
Autor: ČTK

Paříž 31. prosince (zpravodaj ČTK) - Jako "globálně uspokojivý" hodnotí francouzské Středisko pro mezinárodní studia a výzkum (CERI) hospodářský vývoj zemí střední a východní Evropy, které nedávno vstoupily do Evropské unie. V rozsáhlé studii uvedlo, že střední a východní Evropa zjevně zažívá nezadržitelný a většinou vyvážený růst, který je tažený domácí poptávkou a jenž jí umožňuje postupně dohánět zpoždění zděděné z minulosti. Budoucnost by ale mohla poznamenat nynější finanční krize ve světě, jejíž důsledky zatím nelze předvídat, uvádí ekonom Jean-Pierre Pagé, pod jehož vedením byl materiál vypracován.

CERI v něm konstatuje, že vysoké tempo hospodářského růstu umožnilo zemím této části Evropy zrychlit dohánění úrovně "staré" EU. Za signál dobrého zdraví jejich ekonomiky přitom označuje fakt, že růst je zvlášť výrazný v průmyslu, a uvádí, že silný růst umožňuje díky příjmům, jež z něho plynou, udržovat v mezích schodky veřejných financí.

Při hodnocení podle skupin zemí označuje CERI za zvláštní případ Slovinsko, které už je v mnoha ohledech srovnatelné se "starými" členskými zeměmi EU. Česká republika a Slovensko, stejně jako Polsko, vykazují podle něho zjevné známky ekonomického zdraví. Jejich růst je silný a respektuje finanční rovnováhy a tyto země mohou bez nějaké překotnosti předpokládat vstup do zóny eura v nepříliš vzdálené budoucnosti. Vývoj Maďarska považuje CERI za neurovnaný, u Pobaltí používá termínu "přehřátí".

Vstup zemí střední a východní Evropy do Evropské unie se dnes z čistě ekonomického hlediska jeví jako úspěch. Hrubý domácí produkt na obyvatele osmi nových zemí EU stoupl ze zhruba 50 procent úrovně staré "patnáctky" v roce 2004 na asi 55 procent v roce 2006. Za první tři roky od vstupu se průměrné tempo růstu HDP zvýšilo ze tří na 5,3 procenta, u vývozu to bylo z deseti na 18,7 procenta, nezaměstnanost se snížila z 15 na 13 procent, to vše bez zhoršení finanční rovnováhy.

V sociální oblasti jsou výsledky méně výrazné. S pomocí evropských fondů jsou ale noví členové schopni v dohánění životní úrovně uspět pod podmínkou, že - jak se to zřejmě děje v České republice nebo jak se to může stát v Polsku - nepadnou do léčky demontáže sociální ochrany a daňového systému v očekávání klamného pokroku konkurenceschopnosti a že budou schopny vést správnou politiku redistribuce výhod plynoucích z integrace do unie, uvádí Pagé závěrem.

Politolog Jacques Rupnik, který v CERI působí jako ředitel výzkumu, si ve svém příspěvku do studie všímá hlavně "krachu protievropského nacionalismu" v Polsku a "návratu nacionalistů" na Slovensku. Píše, že polský případ dobře ilustruje populistickou vlnu, která se vzedmula v některých zemích po jejich vstupu do EU v roce 2004. Jde tu o znejistění konsensu elit z období přechodu v předchozím desetiletí i o reakci na uvolnění tlaku (na změny) po vstupu. Polský a také slovenský případ ale také naznačují, že tato vlna má své hranice - Evropská unie vytváří institucionální a politické mantinely, díky nimž mohou být projevy populismu destabilizační, ale zůstávají na uzdě, uvádí Rupnik.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.2.2019
16:41Evropa i euro na vlně optimismu  
16:12Praha roste nad 1 060 bodů  
16:00EK hrozí rychlou odvetou v případě nových amerických cel na auta
15:37Akcie Mattelu po výhledu klesají nejvíce za téměř 20 let
15:34Co udělá trh, pokud klesnou korporátní zisky?
14:11Proti Velké depresi byla poslední recese jen piknik
13:57Růst německé ekonomiky zůstane nejméně do poloviny roku utlumený
13:45Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj
12:53Týdenní výhled: Trumpův optimismus ohledně dohody s Čínou podpořil trhy  
11:52Aktualizace výhledu Patrie na 2019: Pozdní fáze hospodářského cyklu a sektorová rotace  
11:20Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní. Kdo nese nejvíc?
11:14Facebook podle britských zákonodárců potřebuje regulaci
10:53Likvidátor NWR chce žalovat Česko, převzetím OKD prý země připravila akcionáře o stovky milionů eur
10:25Fond Patria investiční společnosti pokračuje v akvizičním tažení
10:21Mody: ECB dosáhla svých limitů. Zde jsou dopady v grafech
9:07Rozbřesk: Nálady v průmyslu ukáží, zda Německo uniká z recesní pasti
8:36Akcie v Evropě se opatrně nadechují k příznivému zahájení týdne  
8:08Babiš a Faltýnek obhájili své funkce ve vedení ANO
7:47Zamrazilová: Série let s rozpočtem nad plánem skončí, úspory musíme začít hledat okamžitě
6:47Aktualizace výhledu Patrie na 2019: Akciový potenciál a horšící se prognózy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data