Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Posilování koruny se vymknulo z kloubů

Hampl (ČNB): Posilování koruny se vymknulo z kloubů

25.07.2008 10:52
Autor: 

Rychlé posilování české koruny se „vymknulo z kloubů“ a ovlivňuje rozhodování bankovní rady o sazbách, uvedl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v dnešním rozhovoru pro Český rozhlas.

"Posilování koruny se v poslední době vymknulo z kloubů,“ řekl viceguvernér ČNB. Hampl dále srovnal obraz dnešní situace na domácím devizovém trhu s obdobím neudržitelného posilováním měny z nedávné minulosti: „Pamatujeme si, co se s ekonomikou stalo po roce 2002 - do roka a do dne po té periodě výrazného posilování koruny se inflace dostala do záporných hodnot, zpomalil se růst exportů, takže ekonomika už má konkrétní zkušenost s tím, co neudržitelně posilující kurs s ní může udělat,“ cituje vyjádření Hampla agentura Reuters. Koruna je podle viceguvernéra ČNB jednou z věcí, které ovlivňují jednání a chování ČNB.

Hampl dnešním vystoupením navázal na nedávné výroky svých kolegů z bankovní rady, kteří se v minulých dnech vydali na cestu slovní intervence proti české koruně, která do pondělí lámala jeden rekord za druhým až k poslední rekordní úrovni 22,925 CZK/EUR. Po úterním zásahu guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy, který řekl, že silná koruna může vést ke snižování sazeb již v srpnu (více ZDE), koruna během posledních dní oslabila až o 3 % a v současnosti se obchoduje na hladinou 23,60 CZK/EUR.
 
(Zdroj: Reuters)


Váš názor
  •  
    25.07.2008 12:18

    Nechapu, proc Hampl s Tůmou porad tlachaji a nic nedelaji..... . Tak to reste panove, na to jste tam a berete tucne prachy!!!
    Gessle
    • Hampl (ČNB): Posilování koruny se vymknulo z kloubů
      25.07.2008 14:01

      Posilování koruny není nic jiného než růst ceny koruny... Když roste cena nemovitosti o 200procent za 3 roky, to jsou všichni v klidua ještě to podporují levnými hypotékami... prostě už neví, kudy kam, jsou v -píp-, jenom ví to, že potřebují nové kafky, aby se zadlužili... to je vše, o co tu jde...
      praguemonk
    •  
      25.07.2008 12:56

      Když Nečas prohlásí, že ušetřil 10 mld na sociálních dávkách ( možná je vzal i nebohým tam , kde je opravdu potřebovali) a je z toho velká sláva. Silná koruna za 1.čtvrtletí ubrala exportérům nenávratně ztracených 80 mld, což pokračujícími trendu může být za rok kolem 400- 500 mld. pak na dani ze zisku přichází státní kasa o cca 100 mld, Opravdu silná koruna neškodí ekonomice? Opravdu jen tak se odepíší tučné dotace na vytvořená pracovní místa, opravdu nikomu nebude vadit zvýšená nezaměstnanost a s tím spojené náklady. Zdá se, že ČNB má budíček, nebyl to náhodou pan Hampl, který minule hlasovat pro jako jediný pro zvýšení sazeb.
      OH
      • Omluva
        25.07.2008 15:43

        Tak zmýlená neplatí, byl to opravdu Hampl. Nezkontroloval jsem si to a nevím z jakého důvodu jsem žil v domnění, že zvýšení sazeb na posledním zasedání podporoval Holman.
        sf
        • Re: Omluva
          25.07.2008 16:34

          Patřím mezi malé exportéry a již delší dobu je to stále stejné. Na základě nabídky po jednom až dvou měsících se bojím , že příjde objednávka, protože už tehdy je cca 5% v háji. Pak zbývá cca 5 neděl na dodávku a to je dalších 5% v háji. Pak dostanu trochu se zpožděním zaplaceno jsou další procentíčka v háji. Dnes po 30% meziročním zdražení - kurz, cena surovin, železa již se bát nemusím, objednávky nechodí
          OH
      •  
        25.07.2008 13:36

        Ne, pan Hampl to nebyl. A v současné chvíli se toho moc dělat nedá. Bral bych jako maximum, že se podařilo jen slovní intervencí ve vhodnou chvíli odstřelit korunu od rekodních hodnot. Chleba se bude lámat na příštím zasedání. Uvidíme jestli seberou odvahu snížit sazby, bude asi hodně záležet i na kurzu v tom okamžiku. Pokud nepochybují, že inflace půjde dolů tak jako tak, mohlo by k tomu dojít. Na druhou stranu je potřeba vážit na lékařských vahách co konkrétně a kdy udělat. ČNB až tak velkou moc nemá a proto její akce musí být překvapivé a dobře načasované. Sice možná trochu pozdě, ale v tuto chvíli na mě jednání členů ČNB působí pozitivně.
        sf
        • Proc prah na 23 Kc/Euro?
          25.07.2008 15:01

          Souhlasim, ze CNB se ted chova velmi zodpovedne. Pro mne osobne je velmi zajimavy prah, ktery guverner vymezil - "kolem 23 Kc za Euro". Dal nam tak celkem relativni jistotu, ze nenecha korunu jit za tuto hranici. To je vyborna zprava, jen by mne zajimal ten vypocet...
          Jan
        •  
          25.07.2008 14:22

          Naprosty souhlas, CNB se chova rozumne.Osobne si nemyslim, ze snizi sazby jiz nyni, ale po zasedani muze byt opet silnejsi slovni intervence. KONECNE se zacinaji hybat ledy. Jsem zvedavy co budou delat Polaci a Madari, tam to jeste bude aso vetsi drama nez u nas do roka a do dne.
          MilHann
  •  
    25.07.2008 11:14

    V ČNB objevili asi Ameriku,poté co už několik měsíců všichni exportéři naříkají a někteří vyrábí bez zisku (vím o tom své ,dělám v branži,která je díky posilování na pokraji rentability)se probudili a začínají chápat,že to pro ekonomiku není nijak veselé.Tohle ovšem musí být jasné každému normálnímu člověku i bez ekonomického vzdělání.Tím spíš nechápu ,že premiér Topolánek plácnul začátkem týdne ,že to na ekonomiku nebude mít výraznější dopad.NECHÁPU!
    erko1
    •  
      25.07.2008 14:39

      vsichni exporteri ne. vetsina jich je vysmata. byli a jsou dobre zajisteni. to je urcita lobby rve. kazdy z exporteru se muze zajistit. delaji to i na roky dopredu. viz. treba developeri
      xtrader
      •  
        25.07.2008 15:39

        Zajištěni samozřejmě někteří jsou,ale každé zajištění má své období a při ceně 23 to může být zase sebevražda v případě,že koruna oslabí na 25 ne li víc.Proti posilování nic nenamítám,je to náš kredit,ale nesmí to jít tak rychle,protože se výrobci(exportéři)nestíhají přizpůsobit situaci.Když na jaře udělá svému odběrateli cenu a v létě dodá zboží bez zisku,díky razantnímu posílení,tak to je na mašli.
        erko1
      •  
        25.07.2008 14:49

        Developeři jsou významní exportéři? A zajištění se výrazně prodražuje při strmém růstu koruny a zajímalo by mě, co byste poradil exportérům, kterým zajištění vypršelo teď nebo v dohledné době vyprší...
        sf
        • no
          25.07.2008 15:17

          jestli se potřebují zajistit proti posilování, tak nechť shortují euro do stejné výše, tím se ovšem připraví o jakýkoliv zisk při případném posílení, prostě nula od nuly +- pojde.
          levap
        •  
          25.07.2008 14:59

          developeri maji taky vydaje/prijmy v czk, eur. takze si treba velke projekty postupne hedguji napr. na 3 roky dopredu. zajisteni se nijak neprodrazuje. vetsinou se dela zero cost callar. pokud jste zajiste, je uplne fuk co se deje s cenou. exoprteri se maji jistit kontinualne a ne, kdyz neco skonci tak premyslet co by kdyby. nerika, ze hedging je spasa, ale rozhodne pomuze v tezkych dobach jako je ted a fabrika nemusi krachovat. jen si ukroji vice z marzi.
          xtrader
Aktuální komentáře
26.06.2026
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university