Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: MF navrhuje rozsáhlé změny daně z příjmu a jejího výběru

ČTK: MF navrhuje rozsáhlé změny daně z příjmu a jejího výběru

3.4.2008 14:51
Autor: ČTK

Ministerstvo financí navrhuje rozsáhlé změny daně z příjmu a systému jejího výběru. Podle materiálů, jež dnes zveřejnilo, chce například sloučit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění, zrušit dědickou a darovací daň nebo spojit daň z příjmu a sociální pojištění do jediné daně. Nepřímé daně jsou podle MF harmonizovány s EU a v podstatě již nespadají do kompetence jednotlivých členských států, a proto se jich chystané změny netýkají.

"Bude se jednat o první skutečně komplexní reformu daňového systému od roku 1993," uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko. Cílem je podle něj celý systém zjednodušit, zrychlit a stabilizovat. Nové zákony by mohly platit od roku 2010.

Daňová reforma je součástí druhé etapy změn ve veřejných financích. V její první fázi současná vláda pozměnila daňový systém, například zavedením tzv. superhrubé mzdy, tedy mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění, a jednotné daně z příjmu ve výši 15 procent.

Návrhy budou do konce června podrobeny veřejné diskuzi. V případě zrušení daně dědické a darovací by se zdanění těchto uskutečnilo v dani z příjmu. "Administrativní náklady jsou vzhledem k jejich výnosům neúměrně vysoké," uvádí materiál MF. Dědictví a dary v rámci I. a II. skupiny, tedy u nejbližších příbuzných, by stejně jako nyní dani nepodléhaly.

U daně z příjmu MD navrhuje v jedné z variant spojení daní a sociálního pojištění do jediné daně. Pokud by lidé platili státu na daních a pojistném stejnou sumu jako dosud, "superdaň" by dosahovala podle dnešních informací Hospodářských novin 40,2 procenta. V případě zahrnutí i zdravotního pojištění by to bylo 50,2 procenta, uvedl list.

Další alternativa souvisí s plánem sloučit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění. Daně by měly zůstat přibližně v současné podobě a vytvořil by se jednotný základ pro stanovení výše daně i obou pojištění. Stropy na platby sociální a zdravotního pojištění by měly zůstat zachovány. MF rovněž navrhuje, že sociální pojištění by platil pouze zaměstnanec.

Nový návrh zákona také ponechává zdaňování příjmů fyzických i právnických osob v jedné normě. "Řešení jedné ucelené oblasti (zdanění příjmů) v jedné normě lépe zajistí terminologickou provázanost a vyloučí duplicity, které by se nutně vyskytovaly v případě, že problematika bude řešena zákony dvěma," uvádí návrh.

Plán MF dále počítá s tím, že zisky z investic do cenných papírů budou u fyzických osob zdaněny, pokud za zdaňovací období přesáhnou u poplatníka částku 60.000 za rok. Současný stav, kdy jsou výnosy z cenných papírů držených déle než šest měsíců osvobozeny od daně, by měl být zrušen.

Firmy na rozdíl od fyzických osob naopak nebudou z dividend daně platit. Dnes musejí daně platit všichni investoři, jejichž podíl ve firmě vyplácející dividendy je nižší než deset procent.

Cílem ministerstva je rovněž seškrtat řadu daňových výjimek. Současný zákon obsahuje 68 osvobození od daně a nezdanitelných položek pro fyzické osoby a 46 položek pro právnické osoby. Zrušení daňových odpočtů na hypotéky by například státnímu rozpočtu přineslo 3,2 miliardy korun, v případě zvýhodnění stravenek jde o tři miliardy. V případě firem například investiční pobídky ve formě slevy na dani ochuzují státní rozpočet o 2,3 miliardy.

Nový daňový řád, který by měl nahradit nynější zákon o správě daní a poplatků, zrychlit a zjednodušit celý proces, by měl vytvořit jednotný postup pro výběr daní, sociálního i zdravotního pojištění. Zákonem by se tak neřídila jen daňová správa, ale i správci sociálního a zdravotního pojištění.

Reforma by měla rovněž vytvořit jedno výběrné místo pro daně i pojištění. "Veškeré platby do veřejných rozpočtů budou spravovány pouze finančními úřady," píše se v materiálu MF.

Plány počítají v prvním kroku se sloučením současných finančních orgánů a Celní správy do jednotné Finanční a celní správy ČR. V případě daňové správy MF uvažuje o nahrazení 199 finančních úřadů pouze 93 úřady umístěnými v okresních městech. Radikálnější varianta pak počítá pouze se 14 finančními úřady v krajských městech. Na místech rušených finančních úřadů budou nadále fungovat pobočky.

V dalším kroku by pak podle záměrů měla být sloučená finanční a celní správa pověřena výběrem sociálního a zdravotního pojištění.

Ministerstvo odhaduje, že sloučení daňové a celní správy se uskuteční od roku 2010. Jednotná místa pro výběr daní a pojištění by mohla vzniknout nejdříve v roce 2012.

Ministerstvo financí plánuje, že by nové zákony mohly platit od roku 2010. Do konce letošního června by se měla nad návrhy vést veřejná diskuze a do konce roku by je měla projednat vláda. MF ovšem nevylučuje v případě delšího projednávání návrhů účinnost zákonů až na rok 2011. 

Přehled změn navrhovaných ministerstvem financí v novém zákoně o dani z příjmu, který by měl platit od roku 2010:

- nový zákon o daních z příjmů společný pro fyzické i právnické osoby

- nahrazení současného zákona o správě daní a poplatků novým daňovým řádem - zjednodušení a zrychlení celého procesu

- sloučení daňové a celní správy a následně sloučení výběru daní, sociálního a zdravotního pojištění

- zjednodušení daňového přiznání

Změny týkající se fyzických osob:

- dokončení procesu superhrubé mzdy
Alternativa 1: zrušení sociálního pojištění a zohlednění v základní sazbě daně
Alternativa 2: Zachování sociálního pojištění, ale placeného pouze zaměstnancem; sjednocení vyměřovacího základu se zdravotním pojištěním, jedno přiznání a vyúčtování

- jednotný základ pro daň z příjmu, sociální a zdravotní pojistné

- nahradit sociální pojištění zavedením systému dvou sazeb pro daň z příjmu - základní a snížené (patnáctiprocentní daň z příjmů nad 88.000 a z cenných papírů)

- zrušení daně dědické a darovací

- zachovat zdanění dividend z ČR i zahraničí

- zdaňovat zisky z cenných papírů vyšší než 60.000 za rok

- sjednocení vyměřovacího základu daně z příjmu a pojistného


Změny týkající se podniků a firem:

- zdaňovat pouze ekonomickou aktivitu právnických osob na území ČR

- zamezit dvojímu zdanění (nezdaňovat jeden zisk dvakrát)

- příjmy zdaněné v zahraničí nezdaňovat dodatečně v ČR

- nezdaňovat vyplácené i přijaté dividendy

- nezdaňovat kapitálové zisky


Ministerstvo chce rovněž seškrtat co nejvíce daňových výjimek, kterých nyní v zákoně je více než 100. MF zatím konkrétní výjimky nenavrhuje zrušit.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů