Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Čína předehnala Německo a stala se třetí největší ekonomikou světa

ČTK: Čína předehnala Německo a stala se třetí největší ekonomikou světa

14.1.2009 9:10
Autor: ČTK

Peking (ČTK) - Čínská ekonomika za rok 2007 vzrostla o 13,0 procenta namísto původně odhadovaných 11,9 procenta, oznámili dnes čínští statistici. Díky této konečné revizi údajů o hrubém domácím produktu Čína již v předloňském roce podle určitých přepočtů těsně předstihla Německo a stala se třetí největší ekonomikou světa po USA a Japonsku.

Růst za rok 2007 byl nejrychlejší od roku 1993, kdy čínský HDP vzrostl o 13,5 procenta. Údaj za rok 2008 by měl čínský statistický úřad zveřejnit příští týden. Za loňský rok se čeká výrazné zpomalení; ve třetím čtvrtletí ekonomika v důsledku globálního útlumu zpomalila na devět procent a pro čtvrté čtvrtletí ekonomové čekají další sestup na sedm procent, nejméně za devět let.

Podle srovnání velikosti ekonomik na základě metodiky Světové banky dosáhl hrubý národní důchod Číny za rok 2007 hodnoty 3,218 bilionu dolarů a těsně překonal údaj 3,197 bilionu USD pro Německo. Tato metoda přepočítává na dolary s použitím tříletého klouzavého průměru tržního kurzu a bere v úvahu celou domácí ekonomickou produkci plus čistý příliv příjmů ze zahraničí.

Čína však i přesto zůstává relativně chudobnou zemí. Podle metodiky Světové banky na základě tržního kurzu zde byl v roce 2007 průměrný příjem na hlavu jen 2360 dolarů ve srovnání se 46.040 USD v USA. Před dnešními revidovanými údaji Světová banka Čínu z tohoto hlediska řadila na 132. místo na světě. V kurzovém přepočtu podle parity kupní síly, který lépe odráží relativní životní úroveň jednotlivých zemí, byl čínský příjem na hlavu 25.370 USD proti 45.850 dolarům v USA.


Váš názor
  •  
    14.1.2009 9:53

    Nezmýli jste se? Podle parity je na tom Čína lepší než my?
    starik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data