Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB požaduje stanovení termínu přijetí eura až podle vývoje ekonomiky

ČNB požaduje stanovení termínu přijetí eura až podle vývoje ekonomiky

20.1.2009 18:01
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Česká národní banka (ČNB) preferuje, aby byl přesný termín vstupu České republiky do eurozóny konkretizován na základě vývoje relevantních ekonomických veličin a jejich udržitelnosti. Dnes to sdělil Vladimír Tomšík, člen bankovní rady ČNB.

Tomšík poukázal na to, že zavedení eura Českou republiku neochrání před dopady hospodářské krize vzniklé v zahraničí, ale může významně přispět k jejich tlumení. "Makroekonomický vývoj na Islandu, Pobaltí, Bulharsku či Maďarsku ukazuje, že ekonomiky těchto zemí byly zasaženy krizí bez ohledu na to, až již jsou členy eurozóny, či nikoliv," poukázal Tomšík.

Podle ČNB nemůže být makroekonomická stabilita zavedena či „dovezena“ zavedením eura, ale musí být postavena na stabilní a zodpovědné hospodářské politice.

Podle Tomšíka je datum stanovení termínu přijetí eura 1. listopadu odpovídající. Do té doby totiž budou hotové analýzy sladěnosti české ekonomiky s hospodářstvím eurozóny.

Jak na úterní konferenci o exportní politice ČR řekl premiér Topolánek (ODS), není jisté, že vláda určí za termín přijetí eura rok 2013 či 2014. "Může to být i později," řekl Topolánek.


Váš názor
 • Tomšík
  21.1.2009 8:43

  Tomšík je fakt génius. Ty státy co jmenoval, v eurozóně nejsou ani jeden a právě proto jsou na tom tak bídně.
  J
 • Modlidba
  21.1.2009 8:31

  Pane bože oroduj za nás a chraň naši ekonomiku před členy bankovní rady ČNB. Jejich váhání v polovině loňského roku způsobilo stamiliardové kurzové ztráty a to stačilo jen vyslat signál, že nejsme tak bezpečným přístavem pro uložení spakeulativního kapitálu. Tenhle argument je však skutečně nepřekonatelný. Blbost kvete nebo se jedná o urputnou snahu za každou cenu si obhajovavat svou sdánlivou pravomoc v rámci CZK. Vždyť je to měna, která platí jenpro takové větší město ( 10 milionů lidí) a kolik je nasvětě měst větších než je naše republika.
  OH
 • Jak?
  21.1.2009 0:06

  Tak nevím - Island, pobaltí, Bulharsko ani Maďarsko v eurozóně nejsou, tak co je to za příklad?
  PavelV
  • Re: Jak?
   21.1.2009 8:38

   Já teda nevím, ale ze střednědobého hlediska se nám tak koruna vyplatí víc. S tím jak oslabuje to bude pro podniky jen dobře a snad nám to pomůže se i rychleji odrazit. Je fakt, že za 4 roky na tom bude svět zas uplně jinak takže klidně můžem příjmout euro i 2012, ale teď by nám to rychlé nepřijetí mělo dost pomoct.
   Max
   •  
    21.1.2009 8:47

    Otázka o kolik koruna oslabí. Když bude euro za 40, věci z dovozu se prodraží, bude inflace. Nevím v čem nám to může pomoct. Budeme na tom jak Slováci před 5 lety, nízké platy a vysoké ceny.
    J
    •  
     21.1.2009 8:51

     To zas se nestane. nevím kolik má vliv na cenu současného kurzu spekulativní kapitál, ale už asi moc velkou ne, takže očekávat 40Kč za Euro je scestné. Dovoz se může prodražit, ale budem to vyrovnávat vyvozem. Nejsme země, která by víc dovážela než vyvážela.
     Max
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data