Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CVVM: Téměř dvě třetiny Čechů považují nezaměstnanost za příliš vysokou

CVVM: Téměř dvě třetiny Čechů považují nezaměstnanost za příliš vysokou

21.07.2009 14:11
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Téměř dvě třetiny Čechů (65 procent) považují současnou míru nezaměstnanosti za příliš vysokou. Uvedlo to v úterý s odkazem na vlastní průzkum Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Dalších 29 procent dotázaných vnímá nezaměstnanost podle CVVM jako přiměřenou a pouze jedno procento jako příliš nízkou. Zbylých pět procent oslovených pak k otázce nezaujalo jednoznačný názor.

Vysokou míru nezaměstnanosti kritizují zejména nevyučení dělníci, z nichž si 82 procent dotázaných myslí, že nezaměstnanost je příliš vysoká. Stejný názor má 74 procent nepracujících důchodců a přirozeně také nezaměstnaní (73 procent). Dále pak nezaměstnanost považují za příliš vysokou lidé, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako špatnou a respondenti s nižším vzděláním. Naopak nejméně problematizují aktuální míru nezaměstnanosti vedoucí pracovníci (33 procent) a vyšší odborní zaměstnanci (43 procent), uvádí CVVM.

Podle průzkumu CVVM převládají ve veřejností z vývoje nezaměstnanosti v nadcházejících dvou letech obavy. Téměř tři pětiny dotázaných jsou toho názoru, že se míra nezaměstnanosti do budoucna zvýší, čtvrtina se domnívá, že nezaměstnanost zůstane beze změny a pouhých osm procent respondentů je optimistických, když tvrdí, že dojde ke snížení aktuální nezaměstnanosti.

Z dalšího vývoje nezaměstnanosti mají podle CVVM větší obavy lidé, jejichž ekonomické zázemí a možnosti uplatnění na pracovním trhu jsou obecně horší. Mezi lidmi se špatnou životní úrovní očekává do budoucna vyšší nezaměstnanost 70 procent dotázaných. Vyšší nezaměstnanost rovněž předpokládají více než tři čtvrtiny nezaměstnaných.

Po několikaletém období, kdy subjektivně vnímaná nezaměstnanost plynule klesala, došlo podle CVVM v letošním roce k razantnímu nárůstu kritických hlasů. Oproti loňsku rekordně přibylo respondentů považujících stávající úroveň nezaměstnanosti za příliš vysokou, a to o 29 procentních bodů. Podobně se u výhledu do budoucna zvýšil podíl lidí očekávajících růst nezaměstnanosti o 34 procentních bodů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m