Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Premiér Fischer: Deficit veřejných financí bude letos 6,5 % HDP

Premiér Fischer: Deficit veřejných financí bude letos 6,5 % HDP

16.10.2009 9:53
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Deficit veřejných financí by měl v letošním roce stoupnout na 6,5 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to dnes premiér Jan Fischer na setkání se Slovensko-českou obchodní komorou. Česko by tak nesplňovalo tříprocentní hranici pro přijetí eura.

Loni deficit veřejných financí činil podle ČSÚ 2,1 procenta HDP a příští rok by se měl pohybovat podle ministra financí Eduarda Janoty kolem 5,5 procenta. Bez úsporného balíčku by ovšem mohl překonat i sedmiprocentní hranici a destabilizovat veřejné finance.

Česko má přitom podle Evropské komise nadále jedny z nejhorších veřejných financí v Evropské unii. EK stále vede Česko ve skupině nejvíce rizikových zemí. Problémem je především jejich dlouhodobá neudržitelnost.

Deficit státního rozpočtu by podle dřívějších informací z MF měl letos činit zhruba 165 miliard korun. Fakticky ale podle ministra Janoty bude schodek 200 miliard korun, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard korun z rezervních fondů.

Úsporný balíček, který by měl snížit deficit státního rozpočetu na příští rok z 230 miliard na přibližně 163 miliard korun, premiér označil za nutné východisko z nouze. "Balíček je ekonomicky nedoktrinální, a proto není reformní," uvedl premiér. Zároveň upozornil, že balíček nesmí vést k přesvědčení, že reformy již nejsou potřeba. "I bez krize by měla ekonomika do budoucna potíže. Je těžké takovou skutečnost si uvědomit a nerezignovat na reformy," dodal Fischer.

Premiér rovněž uvedl, že by chtěl obnovit Národní ekonomickou radu (NERV) nebo vytvořit nějaký podobný mozkový trust poradců. Ekonomický poradní orgán je přitom ochoten rozšířit podle návrhů představitelů hlavních politických stran. NERV ukončil svoji činnost v polovině září vypracováním Závěrečné zprávy s ekonomickými doporučeními. Zpráva obsahuje politická a ekonomická opatření, která by byla z pohledu NERV pro český stát v současnosti nejlepší.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Je těžké takovou skutečnost si uvědomit
  16.10.2009 11:11

  Je těžké takovou skutečnost si uvědomit a nerezignovat na reformy," dodal Fischer. Ano máte pravdu pane premiére, je velmi těžké, uvědomit si, že jsme už část svojí budoucnosti prožrali.Že jsme promhrhali přes bilión korun a každého občana zadlužili více než 100000,- kč. Je opravdu velmi těžké si uvědomit, že každý, včetně novorozenců a důchodců dluží takovou sumu peněz.Je velmi těžké si uvědomit, že už nebude možné půjčovat si peníze a rozdávat je lidem, kteří nevytvářejí hodnoty. Je velmi těžké si uvědomit, že český průmysl je na dně. Už i armáda nakupuje IVECA - protože už ani lehké obrněné vozy nejsme schopni vyrobit. Ještě těžší je si uvědomit, že to neustále dál spěje úplně do pxrxdxexlxe a že se pořád potápíme. To je opravdu, ale opravdu velmi těžké si uvědomit. Nožná nás z toho dostane těch 400 DOKTORU (superrychle vystudovaných) z Plzně. To je nová naděje této země. :-))
  • Re: Je těžké takovou skutečnost si uvědomit
   16.10.2009 11:30

   pořád jsme jedna z nejvíce konkurenceschopných ekonomik evropy, možná světa. Neviděl bych to až tak černě. Ale bez reforem už dlouho nebudeme :-(
   kavo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data