Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bartuška: Zakázka o dostavbě Temelína přinese enormní tlak na politiky

Bartuška: Zakázka o dostavbě Temelína přinese enormní tlak na politiky

9.11.2009 11:29
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Zakázka ČEZ na dostavbu jaderné elektrárny Temelín přinese ze strany jednotlivých zájemců na české politiky tlak, jaký u nás dlouho nebyl. Ve včerejším pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost.

ČEZ zadal zakázku na dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín s opcí na následnou výstavbu 5. bloku v Dukovanech a dalších dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích. Temelín by měl být dokončen v období 2019 – 2020, Dukovany do roku 2025. Objem zakázky je odhadován až na 500 miliard korun. Účast zatím potvrdila francouzská Areva a ruský dodavatel Atomstrojexport, jenž vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress. Zájem o zakázku dříve vyjádřil rovněž americký Westinghouse.

Zakázka ve výši srovnatelné s polovinou českého státního rozpočtu by však podle Vladimíra Hlavinky, ředitele divize výroby ČEZ, neměla zvýšit cenu elektřiny pro zákazníky. „Ta cena se tvoří na burze prostřednictvím tržních mechanismů, tohle jsou pouze spekulace,“ prohlásil rezolutně.

„Základem musí být, aby si politická elita vybrala směr, jakým se chce v dalším období ubírat. Zájemci z USA, Ruska a Francie mají na zakázce velký zájem a tlak, který budou na politiky vyvíjet, tady dlouho nebyl,“ upozornil Bartuška.

Podle něj je proto velmi důležité, aby se k této otázce před volbami v příštím roce jednotlivé politické strany jasně vymezily. „Je to základní otázka orientace tohoto státu,“ je přesvědčen. „Nemusí to být nutně politický boj, důležité je, aby občané měli dostatek informací,“ připojil Hlavinka.

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský vidí vládu jako monitor výběrového řízení. „Jednání s představenstvem ČEZu už proběhla,“ uvedl. Podle Hlavinky by bylo vhodné, aby se v Temelíně a následně v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích postupovalo podle stejných technologií. „Urychlilo by to výstavbu a rozhodování o veřejných zakázkách.“

Hlavinka zároveň ujistil, že se nebude opakovat situace ze stavby prvních dvou bloků v Temelíně, kdy se výrazně zvýšily původně odhadované náklady, a došlo k časové prodlevě. „Z minulosti jsme se poučili. Chceme jednoho partnera, který bude koordinovat činnost všech subdodavatelů. Harmonogram výstavby by se neměl doprojektovávat na českém území. To byl hlavní problém při potížích s výstavbou prvních dvou bloků.“

Podle Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, se ČEZ musí „obrátit především sám k sobě“. „ČEZ by si měl vytvořit tým kvalifikovaných, odpovědných a motivovaných lidí, kteří by byli schopni být velkému dodavateli rovnocenným partnerem,“ upozornila na problém malého počtu kvalifikovaných pracovníků. Hlavinka zmínil, že v průběhu výstavby bude jen ČEZ potřebovat 3500 až 4500 kvalifikovaných pracovníků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data