Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Recese v EU i eurozóně skončila, růst však zaostal za očekáváním

Recese v EU i eurozóně skončila, růst však zaostal za očekáváním

13.11.2009 11:47
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Brusel (zpravodaj ČTK) - Ekonomika Evropské unie i eurozóny se vymanila z recese. Ve 3. čtvrtletí ve srovnáním s předchozím čtvrtletím HDP eurozóny vzrostl o 0,4 procenta a celé EU o 0,2 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat. Jde o vůbec první růst po pěti čtvrtletích, naposledy hospodářství eurozóny i celé evropské sedmadvacítky vzrostlo v 1. čtvrtletí loňského roku. Růst však mírně zaostal za očekáváním, ekonomové očekávali v případě eurozóny, která je ekonomickým "tahounem" celé unie, růst HDP v průměru o 0,5 procenta.
 
Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se hospodářství eurozóny ve 3. čtvrtletí letošního roku propadlo o 4,1 procenta, v případě Evropské unie dokonce o 4,3 procenta. V předchozím čtvrtletí se však propadalo citelně rychleji, u eurozóny o 4,8 procenta a u EU o 4,9 procenta.

"Je to o něco slabší (mezičtvrtletní růst HDP) než očekávání. Kolem čísel v tomto čtvrtletí však bude vždy trochu nejistoty. Důvodem je především silný růst průmyslu ve velkých ekonomikách, který by za normálních okolností vedl i k citelnému růstu HDP," řekl agentuře Reuters Dominic Bryant z francouzské banky BNP Paribas.

Tempo oživení v Evropské unii navíc mírně zaostává za americkou ekonomikou. Její HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl o 0,9 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Citelný rozdíl panuje i v meziročním srovnání, přičemž hospodářství USA se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadlo "jen" o 2,3 procenta.

Nad dalším vývojem hospodářství v EU visí otazník, čemuž napovídá i poměrně velký rozptyl odhadů jednotlivých ekonomů. Zatímco největší optimisté v případě eurozóny ve třetím čtvrtletí očekávali mezičtvrtletní růst HDP o 0,9 procenta, největší skeptici jen o 0,1 procenta.

Experti upozorňují, že současné oživení je "taženo" především masivními státními výdaji. Není tak vyloučeno, že v dohledné době by se ekonomika opět mohla ponořit do recese. Jednotlivé země navíc musí bojovat se stále rostoucí nezaměstnaností a špatným stavem veřejných financí, který se zhoršil právě během hospodářské krize. Na vině jsou nejen obrovská finanční podpora ekonomiky z peněz daňových poplatníků, ale i nižší příjmy rozpočtu.

Výjimkou není ani Česko, jehož hospodářství ve třetím čtvrtletí v porovnání s předchozím čtvrtletím rovněž vzrostlo (o 0,8 procenta), na rozdíl od EU však již podruhé za sebou. Ekonomové nicméně upozorňují, že skutečné oživení přijde až za delší čas a hospodářství se zatím jen stabilizuje.

"Výdaje spotřebitelů zůstanou v příštích měsících utlumené, stejně jako bude přetrvávat rostoucí trend v případě nezaměstnanosti. Lze čekat i zpomalení nárůstu u mezd. Výsledkem toho všeho nebude v eurozóně v nejbližší době tak silné hospodářské oživení," uvedl Nick Kounis z belgické finanční skupiny Fortis.

Howard Archer z IHS Global Insight dokonce očekává, že by se ekonomický růst měl někdy v průběhu příštího roku zastavit, vyloučit přitom není možné ani krátkodobý propad. "Je možné očekávat, že by to bylo v důsledku ukončení některých stimulačních opatření, jakým je například šrotovné či některá podpůrná opatření na trhu práce," dodal. Navzdory tomuto vývoji však podle něj HDP eurozóny v příštím roce vzroste zhruba o jedno procento.


Váš názor
  • Konec recese?
    13.11.2009 13:51

    Zda je EU opravdu venku z recese potvrdí až několik dalších čtvrtletí. Podle mě tomu tak není. Bude trvat nějaký ten rok, než se ekonomika dostane na úroveň 2008 - v lepším případě..........Co když má pravdu Long Wawe Group se svým deflačním scénářem?
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů