Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Standard & Poor’s vyvolává svou analýzou bank obavy ohledně jejich kapitalizace

Standard & Poor’s vyvolává svou analýzou bank obavy ohledně jejich kapitalizace

24.11.2009 18:17
Autor: Redakce, Patria.cz

V pondělí zveřejněná studie provedená společností Standard & Poor’s vyvolala otázky ohledně finanční síly některých velkých bank. Tato zpráva přitom přichází v době, kdy se diskutují nové požadavky na jejich kapitalizaci, které by je mohly donutit získat více kapitálu. Standard & Poor’s považuje za nejlépe kapitalizovanou banku na světě HSBC, naopak UBS, Citigroup a několik největších japonských bank mají nejslabší pozici.

Investory toto porovnání 45 největších světových bank opět znervózní, protože znovu poukáže na to, že banky během následujících let musejí pokrýt nedostatek kapitálu. Některé z nich tak budou schopny učinit díky zadrženým ziskům, analytici se však domnívají, že slabší instituce ve snaze získat desítky miliard dolarů budou muset přikročit k prodeji nových akcií stávajícím akcionářům.

Jako měřítko síly rozvahy používá Standard & Poor’s ukazatel kapitálové přiměřenosti RAC upravený o riziko. Tento údaj naznačuje, jak budou vypadat ukazatele kapitálové přiměřenosti nově připravované radou bankovních regulátorů, které by měly být známy na začátku příštího roku. Analýza Standard & Poor’s poskytla rozdílný obrázek od toho, který ukazuje aplikace současných pravidel kapitálové přiměřenosti Basel II. Podle nich měla banka UBS na konci června tzv. “tier one” poměr - standardní měřítko kapitálové síly - vyšší než 13 %, zatímco HSBC jen na úrovni 10 %.

Pouze devět ze 45 bank mělo RAC poměr nad 8 %, což je minimální úroveň požadovaná pro to, aby banky v budoucnu vydržely předpokládanou zátěž. Pravidla Basel II nyní procházejí změnou a očekává se, že současné definice kapitálu, jako je “core tier one”, který měří sílu vlastního jmění a “tier one”, který některé kapitálové instrumenty, např. hybridní dluh, staví téměř na úroveň vlastního jmění, budou změněny. Také dojde ke zvýšení váhy některých rizikových aktiv.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
 •  
  24.11.2009 22:34

  Dobrý den. Článek je velice zajímavý, ale je bohužel velice krátký (asi hodně zkrácen) a není doplněn ani o podrobný žebříček 45 bank. Není někde na internetu celý zdroj - link na něho??? Děkuji pokud by ho někdo měl.
  Frank
  • ze by?
   24.11.2009 23:06

   http://www.ft.com/cms/s/0/d9944da0-d863-11de-b63a-00144feabdc0.html
   kb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data