Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
LN: ČEZ věděl o razii pět dní předem, EK to chce vyšetřit

LN: ČEZ věděl o razii pět dní předem, EK to chce vyšetřit

1.12.2009 9:55
Autor: ČTK

Text byl rozšířen: Praha 1. prosince (ČTK) - Společnosti ČEZ, Severočeské doly a Energetický a průmyslový holding věděly o chystané razii Evropské komise uvnitř těchto firem ještě předtím, než komisaři do Prahy přiletěli. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN). Podle jejich zdrojů se tyto informace dostaly do rukou uvedených společností z brněnského sídla Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jeho šéf Petr Rafaj to ale popírá.

Evropská komise chce vyšetřit, odkud informace o kontrole unikly. "Konkrétní kroky, jak provedeme vyšetřování, ale nemohu uvést," řekl deníku mluvčí eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Jonathan Todd s tím, že podle evropských regulací mají členské země povinnost spolupracovat s komisí ve vyšetřování monopolních praktik. Součástí toho je závazek nemařit práci vyšetřovatelů.

Inspekce EK prováděla razii v sídle ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu minulý týden. Prošetřuje, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo postavení ČEZ.

"Informace o zásahu kontrolorů z Evropské komise jsme dostali vcelku podrobné. Byli jsme informováni o tom, kdy tu budou, kolik jich sem přijde, kam se půjde... všechno jsme věděli zhruba čtyři až pět dní dopředu. U nás všichni na úřadu jsme to věděli," řekl šéf ÚOHS Rafaj, který ale současně odmítl, že informace o razii unikly z jeho úřadu.

Zástupci zmíněných firem ale tvrdí, že se o chystané razii dozvěděli až ze zprávy, kterou minulé pondělí zveřejnil server Euro.cz. Podle informací LN se však ve všech třech podnicích ještě před kontrolou z komise likvidovaly dokumenty a data z počítačů. "Skartovačky jely naplno," uvedl zdroj ze společnosti ČEZ.

"To je absolutní nesmysl. Kdybychom to udělali a kontroloři se to dozvěděli, tak dostaneme pokutu jen z principu," tvrdí generální ředitel ČEZ Martin Roman. Podobně reagoval mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Martin Maňák.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž upozornil, že firma všechny informace o elektronických datech uchovává déle než měsíc ve střeženém prostoru jaderné elektrárny Temelín. Data jsou chráněna proti jakékoliv neoprávněné manipulaci. Vybraná podstatná obchodní data se pak uchovávají několik let.

"Písemné dokumenty mají vždy elektronickou podobu. Skartovat jejich písemnou podobu je nesmysl - důkazů o jeho vzniku z historie se nezbavíte a navíc si zničíte důležitý obchodní dokument," uvedl Kříž. Právní útvar navíc všechny vyzval k tomu, aby se vyvarovali jakéhokoliv mazání nebo skartace, dodal.


Váš názor
 •  
  1.12.2009 11:08

  Pokud si dobře pamatuji, tak i Patrie informovala o možné kontrole ze strany EK ještě před jejím příjezdem.
  miki1
  •  
   1.12.2009 11:42

   Tak, tak. Horké zprávy 23.11. 15:06, Ale to je právě to pondělí, kdy se o tom psalo v Euru...
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data