Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Wall Street se nyní utápí v samolibosti, ale akademici se ptají jen na jediné – kdy propukne další krize

Stiglitz: Wall Street se nyní utápí v samolibosti, ale akademici se ptají jen na jediné – kdy propukne další krize

8.1.2010 11:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Joseph Stiglitz, profesor na Columbia University a držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001, pro Bloomberg TV sdělil, že jedním z důvodů, proč akciový trh roste, jsou nízké úrokové sazby a jedním z důvodů, proč jsou úrokové sazby nízko, je obecné očekávání pomalého ekonomického oživení. Firmy byly navíc nelítostné ohledně propouštění a snižování mezd. Nicméně co je dobré pro zisky, není dobré pro celou ekonomiku. Wall Street hlasitě hovoří o oživení, protože žije z obchodů s akciemi. Stiglitz k tomu však uvádí: „Právě jsem se vrátil ze setkání ekonomů v Atlantě a jejich pohled byl téměř bez výjimky pesimistický.“

Spojené státy podle ekonoma neudělaly nic s problémem „příliš velké na to, aby padly“, a udělaly jen velmi málo s deriváty, které daňové poplatníky stály 180 miliard dolarů ve formě záchrany AIG (28,58 USD, -1,92%). Wall Street se nyní utápí v samolibosti, ale akademici se ptají jen na jediné – kdy propukne další krize.

Stiglitz hovořil i o Číně; podle jeho názoru by kurz její měny měl být více flexibilní. To ale samo o sobě problém globálních nerovnováh nevyřeší.

(Zdroj: Bloomberg TV)


Váš názor
 • Akademici
  8.1.2010 12:39

  To se ptají velmi dobře. Když se problémy zametají pod koberec, nemůže to ani jinak dopadnout. Nechápu proč všichni jako zhypnotizovaná kobra začali nakupovat akcie v domnění, že je to bezpečný přístav za stavu, kdy je jasné, že nejde jen o malou přeháňku, ale o systémové selhání. Teď máme bublinu na akciích, na dluhopisech a v podstatě i na komoditách, které nikdo nebude potřebovat, když půjde všechno do kytek. Nechci fušovat do řemesla Sybile ani Nostradamovi, ale mám hodně špatnej pocit. Opravdu nejlepší pro malé investory bude koupit ornou půdu a čekat, až nebude co žrát.
  DeGuise
  • Re: Akademici
   11.1.2010 0:25

   Zas jeden 'akademik', co v březnu nenakoupil...
   Kalka.
  • Re: Akademici
   8.1.2010 23:23

   Dost přehnaný pesimismus, pramenící zřejmě z nejisté budoucnosti. Až nebudete mít co konzumovat, tak se jednoduše odeberete na pravdu boží, prostě chcípnete. Tak či onak, to jednou čeká každého z nás. Až to příjde, tak to holt příjde, netřeba se tím zabývat. Smrt je naše celoživotní jistota - opora ve stáří :-) nijak nás neobohatí, ale ani neokrade (no snad jedinkrát o ten život) Poděkujte tedy prorokům za jejich láskyplnou starostlivost o naši budoucnost, i bez jejich rad vím, že není růžová a investujte třeba do nějaké funebrácké akciové společnosti, případně si kupte tu ornou půdu, kvalitní, úrodnou, pokud ji tedy umíte obdělávat a máte dobrou fyzickou kondici. Pěstujte třeba víno, tvrdá fyzická práce vám chmury z hlavy vyžene, ve víně je pravda. Možná na dně sklenky spatříte zajímavější investiční tip. Tak na zdraví :-):-) PS: lidský život je stejně jen silně infekční choroba, která se šíří převážně pohlavní cestou a končí zpravidla smrtelnými následky.
   jan
  • Re: Akademici
   8.1.2010 15:16

   Nemyslím, že každý, kdo v posledním půl roce byl zhypnotizovaná kobra, protože rallye se očekávala a hodně se o ní mluvilo. Takže, když Vám soused od vedle, co prodává noviny pošeptá, že je čas koupit nějaký ty akcie, protože půjdou nahoru ... prostě, kdo v únoru nakoupil a teď bude prodávat rozhodně neprodělá. A zvyšující optimismus ještě chvíli vydrží ... K té poznámce o orné půdě ... a co to jako vyřeší, když bude mít každý drobný investor půl hektaru půdy?
   Bill Blake
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university