Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB) čeká návrat ekonomiky k růstu bez inflačních tlaků; varoval před rozpočtovým schodkem, stejně jako Janota

Singer (ČNB) čeká návrat ekonomiky k růstu bez inflačních tlaků; varoval před rozpočtovým schodkem, stejně jako Janota

19.1.2010 15:44
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Prosincové snížení klíčové sazby ČNB, 2T repo, o dalších 25 bazických bodů na nové historické minimum 1,0 procenta bylo podle víceguvernéra ČNB Miroslava Singera čistou podporou ekonomiky v situaci, kdy ČNB nepociťovala inflační rizika. Uvedl to na konferenci Euromoney ve Vídni s tím, že očekává pozvolný návrat tuzemské ekonomiky k růstu při pokračující absenci inflačních tlaků.

V rámci konference Singer rovněž zdůraznil, že ČNB netěší rostoucí fiskální deficit a překročení 5% hranice vůči HDP. Z něj se podle Singera domácí ekonomika nedokáže vymanit do té doby, dokud vláda nepřijme zásadní opatření k jeho eliminaci. Již dříve ČNB uvedla, že tato opatření ve struktuře rozpočtu bude nezbytné provést jak na straně příjmů, tak na straně výdajů.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma dnes uvedl, že příliš nepočítá s možností dalšího snížení sazeb. Na poslední prosincovém jednání pro snížení hlasovali čtyři bankéři proti třem, když se jazýček na vahách sedmičlenné bankovní rady postupně převažoval z poměrů 2:5 a 3:4 na 4:3 v prosinci. Pro pokles vedle Tůmy, Singera a Tomšíka zvedla ruku také Eva Zamrazilová. Guvernér Tůma dnes odmítl předjímat další rozhodnutí bankovní rady a upozornil, že před sebou máme "dlouhý horizont velké nejistoty". "Obava z nesplácení se u komerčních bank projevila v nárůstu rizikových prémií, takže v období, kdy jsme sazby snižovali, konečné sazby často spíše stagnovaly," uvedl po prosincovém měnovém zasedání bankovní rady viceguvernér Singer.

Na shodné konferenci Euromoney dnes vystoupil také prezident ČR Václav Klaus. „ČR těží z vlastní nezávislé měny, která jí poskytla více flexibility ke zvládnutí dopadů recese,“ uvedl Klaus s tím, že mnohem horší dopady recese zaznamenaly malé otevřené ekonomiky, které přijaly euro. „Pro mne jako ekonoma to byl téměř laboratorní experiment výhody nezávislé měny a nikoli společné vázanosti na euro,“ uvedl Klaus. Česká koruna proti euru oslabila od pádu Lehman Brothers o 7 procent. „Moje přesvědčení je, že Maďarsko euro potřebuje,“ uvedl protinázor maďarský premiér Gordon Bajani. „Euro znamená jistý ráj právě pro malé otevřené ekonomiky. A v tomto ohledu učiní moje vláda vše abychom přivedli euro blíže,“ uvedl.

Před zhoršením pohledu na ČR na finančních trzích při absenci potřebných rozpočtových reforem dnes v Bruselu varoval ministr financí Eduard Janota. Za nereálné v takovém případě označil přijetí eura do roku 2015. ČR je podle Janoty zatím bez problémů schopna na finančních trzích získat prostředky na důchody, platy, investice a podobně. „Nicméně kdybychom pokračovali v deficitech okolo pěti, šesti procent, stačí kdybychom pokračovali takto dva, tři roky, tak kredibilita České republiky na finančních trzích bude vyloženě negativně ovlivněna," uvedl Janota. Podle něj země musí přijmout opatření, která přehodnotí ekonomickou sílu Česka a jeho rozpočtové možnosti. Zůstane to však zřejmě až na příští vládu, neboť nyní pro takové změny není v Česku vůle, dodal ministr.

(Zdroj: Bloomberg, ČNB, čtk, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data