Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Banky používají stejné výmluvy stále dokola; ani kroky nově ohlášené prezidentem nemusejí být dostatečné

Stiglitz: Banky používají stejné výmluvy stále dokola; ani kroky nově ohlášené prezidentem nemusejí být dostatečné

29.01.2010 18:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Prezidentem Obamou nově deklarovaná orientace na tvorbu pracovních míst je „vítaná, potřebná a trochu opožděná“, uvedl držitel Nobelovy ceny a profesor ekonomie na Columbia University Joseph Stiglitz v rozhovoru pro Bloomberg TV z Davosu. To, co prezident dělal minulý rok, bylo podle ekonoma nedostatečné a ne dost dobře promyšlené. Příkladem jsou jeho daňové úlevy, které nevedly k tvorbě pracovních míst. Místo toho měl firmám poskytnout úlevy na daních vázané na investice; tedy to, co chce udělat nyní. Stiglitz se ale obává, že ani nově ohlášené kroky, které jsou „velké a jdou správným směrem“, nebudou dostatečné, protože stimuly se blíží ke svému konci.

Podle ekonoma si vláda Spojených států nemůže v ekonomice dovolit „jen málo intervenovat“, musí být naopak velmi aktivní, jinak ekonomika oslabí a deficit bude ještě vyšší. Skutečným problémem je to, jak peníze utratit. Pokud půjdou na investice, nastane vyšší růst krátkodobý i dlouhodobý. Podle propočtů Stiglitze stačí, „aby reálná návratnost veřejných investic byla jen kolem 6 % na to, aby v delším období došlo ke snížení zadlužení“. A pokud budou tyto technologie zaměřovány do technologií, infrastruktury či vzdělání, je návratnost mnohem vyšší. Velkým omylem však byla záchrana bank, protože „za tyhle peníze jsme téměř nic nezískali“, uvedl ekonom s tím, že: „Když někomu dáme podporu, obvykle k tomu také připojíme podmínky, co musí udělat. V případě bank téměř žádné podmínky nebyly.“

To, že banky nyní varují, že díky zamýšleným krokům prezidenta Obamy dojde k omezení půjček a oslabení ekonomiky, jsou podle Stiglitze jen „výmluvy, které používají stále dokola“. V současnosti banky dostávají levné peníze a dělají s nimi to, že hledají po celém světě, kam je investovat, v USA to ale není. Z toho, že před krizí došlo k prudkému nárůstu objemu špatných aktiv bank, přitom nelze usuzovat, že v USA nejsou investiční příležitosti. Banky se ale zaměřovaly na bubliny - „tehdy na nemovitosti, nyní zase na něco jiného,“ uvedl ekonom. Pokud Obama neudělá nic s problémem „příliš velké na to, aby padly“, přijdou v budoucnu opět potíže. Stejně tak musí vyřešit i další problematické oblasti, „na které Volcker již dávno upozorňoval“.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
  • Posledni odstavec 100% platí
    29.01.2010 21:43

    Systém je strašně zkorumpovaný. Jedna pozitivní zpráva z USA a banky se hned zbavují všeho co drží. Příští týden uvídíme ten frkot. DJ se vy...e z podoby. Hlavně, že banky "doporučují"... Doporučuji nakupovat půdu. Jen půdu.
    BohumirZ
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu