Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína vstupuje do amerického ropného fondu po bok hlavních akcionářů GS či MS, investuje i do zlata

Čína vstupuje do amerického ropného fondu po bok hlavních akcionářů GS či MS, investuje i do zlata

9.2.2010 13:29
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ve strategických investicích do komodit pokračuje čínský vládní fond China Investment Corp (CIC). Poprvé v historii čínský státem ovládaný fond investuje své prostředky do amerického ropného fondu U. S. Oil Fund, burzovně obchodovatelného futures fondu na ropu (WTI), kde se do portfolia akcionářů přidává po bok Goldman Sachs (největší akcionář s 5,3% podílem) či Morgan Stanley. CIC se stává nákupem 2 milionů akcií fondu jedním z největších akcionářů s podílem 3,48 procenta o hodnotě 78,6 milionu dolarů. Údaje zveřejnila americká komise pro cenné papíry SEC. 155,6 milionu dolarů fond investoval do nákupu malého podílu ve zlatém fondu SPDR Gold Trust, kde drží 0,4 % (největší akcionář Paulson & Co. s 8,68 %) .

Čínské těžební a ropné společnosti skrze fond investovaly do těžby zinku v Austrálii, ropných rezerv v Nigérii a zlatých depozit na Filipínách v zájmu pokrytí domácí poptávky po základních materiálech. Do komoditních společností ve druhé polovině roku 2009 fond nainvestoval celkem 10 miliard dolarů. „Působí to na mne, jako kdyby si byli vědomi dopadů, jaké bude mít síla jejich trhu na světový komoditní trh a chtěli se dopředu zajistit před dopadem jejich nákupů na ceny komodit,“ uvádí Timothy Condon, hlavní ekonom pro Asii v ING v Singapuru. „Myslím si, že rezervy skrze CIC budou použity za zajištění se proti riziku omezení dodávek základních materiálů nákupem podílů v producentech komodit,“ uvádí. Investice CIC do SPDR odpovídají ekvivalentu 145 tisíc uncí, přibližně 0,4 % celkového držení Číny v objemu 33,9 milionu uncí, ukazují data MMF.

Pro letošní rok dle dostupných informací fond zvažuje další investice v Brazílii, která je světovou dvojkou v exportu železné rudy a v Mexiku jako světové dvojce produkce stříbra. V červnu 2009 fond CIC koupil 17,2% podíl v největším kanadském producentovi základních kovů Teck Resources, 11% podíl ve státní energetické společnosti v Kazachstánu a vzápětí poté 45% v ruské Nobel Oil Group.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university