Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v eurozóně zrychlila... denní přehled Trhy, data, výsledky

Inflace v eurozóně zrychlila... denní přehled Trhy, data, výsledky

31.03.2010 18:09
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Čistá ztráta Orco (190 CZK, -4,04%) Property Group se v roce 2009 snížila na 250,56 mil. EUR proti ztrátě 390,56 mil. EUR v roce 2008, avšak výsledek nestačil na odhad trhu, který počítal se ztrátou 217 mil. EUR. Očištěný EBITDA se zvýšil na 30 mil. EUR (+34 % y/y). Čistá hodnota aktiv poklesla na konci roku 2009 na 8,2 EUR na akcii proti červnu 2009, kdy dosahovala 15 EUR na akcii.

Společnost AAA Auto (14,53 CZK, 2,98%) nečekaně vykázala zisk ve výši 1,2 mil. EUR oproti ztrátě 32,4 mil. EUR za rok 2008 poté, co uzavřela ztrátové provozy a snížila náklady. Tržby společnosti poklesly o 44 %. Letos společnost hodlá dosáhnout podobných prodejů vozů jako loni a otevřít několik nových poboček.

Společnost Vienna Insurance Group (VIG) oznámila konsolidované výsledky v souladu s lednovými předběžnými výsledky. Zisk před zdaněním klesl meziročně o 18 % na úroveň 440 milionů EUR. VIG (986,5 CZK, -0,96%) navrhl dividendu ve výši 0,90 EUR na akcii. Společnost potvrdila svůj výhled na rok 2010, 10 nárůst čistého zisku před zdaněním a jednociferný růst předepsaného pojistného.

Evropa:
Polská centrální banka podle očekávání úrokové sazby nezměnila a její hlavní sazba nadále činí 3,5 %. Centrální banka se nyní obává, že ekonomická aktivita v 1Q bude slabší, než se očekává. Pokles inflace pod 3 % a slabá domácí poptávka by měly udržet sazby na současné úrovni další dvě až tři čtvrtletí.

Inflace v eurozóně v březnu podle předběžných dat Eurostatu stoupla z 0,9 % na 1,5 %, odhady uváděly pouze 1,1 %. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru podle očekávání stoupla na 10,0 % z 9,9 % v lednu. Německé úřady práce ovšem hlásí pokles nezaměstnanosti v březnu z 8,1 % na 8,0 %.

Irské banky budou potřebovat 43 mld. USD nového kapitálu. Nové kapitálové nároky byly oznámeny poté, co irská obdoba konsolidační agentury začala s výkupem špatných půjček z bankovního sektoru s průměrným 47% diskontem. Allied Irish bude muset získat 7,4 mld. EUR, Bank of Ireland 2,66 mld. EUR a znárodněná Anglo Irish až 18 mld. EUR. Bank of Ireland se již nechala slyšet, že většinu potřebného kapitálu plánuje získat z privátních zdrojů, akcie reagovaly růstem o téměř 30 %.

USA:
Počet pracovních míst v soukromém sektoru (ADP) se v březnu nečekaně snížil o 23 tis. po zhruba stejně velkém poklesu o měsíc dříve. Finanční trhy přitom počítaly s obratem situace a nárůstem zaměstnanosti o 40 tis. osob.

Firemní objednávky naplnily očekávání a v únoru stouply o 0,6 %. Index nákupních manažerů v Chicagu se v březnu snížil na 58,8 bodu z únorových 62,6 bodu. V Milwaukee stejný ukazatel naopak stoupl z 56 na 62 bodů.

Uhelná společnost Peabody Energy (45,5 USD, -0,37%) podala nabídku na koupi australského těžaře uhlí Macarthur Coal za 3,3 mld. AUD v hotovosti, což představuje 13 AUD za akcii. Akcie australské společnosti v reakci posílily až na 14,05 AUD, jelikož investoři spekulují na potřebu vyšší nabídky. Předseda představenstva Macarthur Coal vyhlásil, že nabídka plně neoceňuje společnost a její růstovou perspektivu.


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index