Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šebesta (MŽP): „Z EIA na Prunéřov se stalo politikum, pro zamítavé stanovisko nevidím důvody“. Kladné však ani on nevydá

Šebesta (MŽP): „Z EIA na Prunéřov se stalo politikum, pro zamítavé stanovisko nevidím důvody“. Kladné však ani on nevydá

09.04.2010 11:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

„Z rozhodování o EIA na Prunéřov se stalo politikum a já zcela nechápu proč. Pro zamítavé stanovisko nejsou právní důvody,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny k otázce modernizace elektrárny Prunéřov ministr zemědělství Jakub Šebesta, který po odchodu Jana Dusíka z čela Ministerstva životního prostředí převzal i vedení tohoto ministerstva. Jedním dechem však dodává, že s ohledem na aktuální vývoj politických jednání o vedení ministerstva to nebude ani on, kdo vydá kladné stanovisko. MŽP má podle Šebesty všechny podklady pro kladné stanovisko a pokud by se dále neměnila situace v čele ministerstva, stanoviska k EIA by podle něj MŽP již vydalo kladné. „Teď bude ale velmi pravděpodobně jmenována nová ministryně, tím pádem bych nepovažoval za fér, abych to stanovisko vydával já. Nebylo by to vůči nové kolegyni ve vládě seriózní. Všechny materiály jí předám, jak bude postupovat, záleží jenom na ní,“ uvedl.

Podle Šebesty při jeho příchodu na MŽP již byly zpracovány a připraveny dokumenty k vydání kladného stanoviska. „Můj předchůdce Jan Dusík si k němu dodatečně vyžádal další analýzy. Spekuloval bych, kdybych měl říkat, proč se to rozhodnutí oddalovalo a proč se z toho stala tak politická záležitost,“ říká s tím, že když převzal vedení MŽP, požádal odborníky o přípravu podkladů také pro záporné stanovisko k EIA na Prunéřov. „Pokud by ministerstvo životního prostředí vydalo nesouhlasné stanovisko, nemá argumentaci, jež by potvrzovala neplnění platné legislativy," cituje jejich stanovisko.

Projekt ČEZ snižuje uhlíkaté emise proti současnému stavu o 53 procent. „Varianta, o kterou bojují ekologové, by je snížila o 54 procent. Co se týče emisí oxidu dusíku, tam je podobně minimální rozdíl. Domnívám se, že varianta ČEZ je dostatečná,“ uvádí Šebesta. Opírá se také o souhlasná stanoviska v regionu. Souhlasné stanovisko k procesu EIA dala města Chomutov, Kadaň, Klášter, Výsluní, obec Domašín, Měděnec, Místo, Kovář, Křímov, úřady jako Krajská hygienická stanice, inspektorát České inspekce životního prostředí, odbory MŽP pro ochranu ovzduší, vod, péče o krajinu. Nesouhlasili Greenpeace, Ekologický právní servis, krajská organizace Strany zelených a jistá paní Plechatá – a Mikronésie,“ uvádí Šebesta.

V rozhovoru dále uvedl, že o otázce Prunéřova hovořil i s bývalým ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem, který pracuje v Bruselu jako generální ředitel ochrany životního prostředí EK. „Máme shodný názor, že k technologii ČEZ Brusel nebude mít odmítavé stanovisko,“ řekl Šebesta.

K připomínce zprávy DNV v otázce nasazení výkonnější technologie Šebesta uvedl, že dle jeho názoru je také třeba vzít v potaz, že v uhelné pánvi u elektrárny jsou zásoby uhlí jen na 25 let a jeho kvalita není moc vysoká. „Navržená technologie za těchto podmínek dostatečně emise snižuje. Ekonomičnost výkonnějšího bloku, by vyžadovala víc uhlí, aby to zajistilo návratnost,“ řekl a zároveň upozornil, že součástí souhlasného stanoviska k EIA je i závazek pro ČEZ ohledně snížení množství emisí CO2 z jiných zdrojů. ČEZ se tak bude muset zavázat k ukončení některých provozů, snížení emisí.

(Zdroj: Rozhovor pro HN, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.12.2020
16:24Americký průmysl v průzkumu ISM lehce zaostal za odhady (komentář analytika)
15:24Tesla do indexu S&P 500 vstoupí naráz. Mamutí entrée ale nebylo jisté
15:13MONETA Money Bank, a.s: Provoz fakturačního oddělení společnosti MONETA na konci roku 2020 / Operation of MONETA accounting department at the end of 2020
15:06MONETA Money Bank, a.s: Oznámení o fúzi Wüstenrot hypoteční banka a.s. a MONETA Money Bank/Notification of merger of Wüstenrot hypoteční banka a.s. and MONETA Money Bank
13:32Zoom opět reportuje skvělá čísla. A opatrný výhled (komentář analytika)  
12:55Antras: Co přijde po hyperglobalizaci?
12:38ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení změn v orgánech emitenta
11:59OECD: Světová ekonomika klesne o 4,2 %, česká o 6,8 %
11:02Předvánoční hon na výnosy tlačí nahoru junk dluhopisy
10:08Powell ocenil vakcínu, indexy aktivity zatím dobré. Akcie míří opět vzhůru  
9:30ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:29Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů
9:28Česká ekonomika se ve třetím čtvrtletí rychle vzpamatovala z kovidového šoku
9:18Facebook koupí za miliardu dolaru startup Kustomer. Umí sloučit komunikaci se zákazníkem i automatizovat odpovědi
9:06Rozbřesk: Rozvolnění v Česku a šance na třetí vlnu pandemie. Možné dopady do ekonomiky?
8:55Rekordně býčí listopad je za námi, koruna si vede nejlépe od června 2008  
8:45Nedohoda na ropě: OPEC+ odkládá o dva dny debatu nad těžební politikou
8:41Eurozóna se po letech shodla na základech reformy záchranného fondu ESM, má krýt i krachy bank
7:22MONETA Money Bank, a.s: Oznámení o kapitálovém požadavku na rok 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hewlett Packard Enterprise Co (10/20 Q4, Aft-mkt)
salesforce.com Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m