Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Vysoký vládní dluh je obrovskou výzvou

MMF: Vysoký vládní dluh je obrovskou výzvou

13.4.2010 8:21
Autor: Redakce, Patria Online

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn v sobotu uvedl, že veřejný dluh v rozvinutých ekonomikách je nastaven směrem k výraznému zvýšení a že obrácení tohoto nárůstu bude „obrovskou“ výzvou. Rovněž uvedl, že globální ekonomické oživení je stále pomalé a nevyrovnané a že v řadě rozvinutých ekonomik potřebuje neustálou podporu.

Strauss-Kahn uvedl, že v rozvinutých ekonomikách se předpovídá nárůst veřejného dluhu v průměru o cca 35 procentních bodů na přibližně 110 % HDP v roce 2014. „Zvrátit tento nárůst bude obrovskou výzvou – natož snížit dluh pod předkrizové úrovně, což by mohlo být nezbytné, aby vznikl dostatečný fiskální prostor na zvládnutí budoucích krizí,“ uvedl na ekonomické konferenci na Cambridge University. „Proto by se během příštího jednoho či dvou desetiletí měly cyklické konjunktury využít spíše ke snížení veřejného dluhu, než pro financování nárůstu výdajů nebo daňové škrty.“

Šéf MMF uvedl, že jak v Evropě tak na globální úrovni je pro zajištění ekonomického růstu důležitá politická koordinace. „Nedávno jsem o tom mluvil v kontextu Evropy, kde je na podporu ekonomického růstu zapotřebí širší rámec pro kooperaci v oblasti ekonomických politik pro zvládnutí monetárních, fiskálních, finančních a strukturálních problémů. Něco podobného je však zapotřebí také v globálním měřítku, aby byl zajištěn vyrovnaný a tedy udržitelný růst,“ uvedl.

Strauss-Kahn zmínil myšlenku navrhovanou jeho kolegou z MMF, že cílením na vyšší inflaci může vzniknout více prostoru ke snížení úrokových sazeb při deflační recesi. „Mám za to, že je to zajímavá myšlenka, která si zasluhuje vážnou diskusi. Není to však hlavní otázka monetární politiky a neměla by nás odvádět od mnohem důležitějších zájmů.“

Strauss-Kahn rovněž uvedl, že globální ekonomika se nyní zdá být na cestě k oživení. „To však zůstává i nadále pomalé a nerovnoměrné a v řadě rozvinutých ekonomik potřebuje neustálou podporu. Navíc zabere řadu let, než se vypořádáme s tím, co krize přinesla – s nízkým růstem, vysokou nezaměstnaností a výrazně vyšším veřejným dluhem,“ uvedl.

(Zdroj: Financial Times)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  13.4.2010 9:30

  Diplomaticky je to rečeno hezky, ale myslím že je potřeba spíše říc: "Vážení politici, přestaňte uplácet voliče sociálními dávkami, bohaté nízkými daněmi a začněte pořádně hospodařit." Ale na to není nikde vůle a ochota a tak se to povleče dál, až Evropa, po vzoru říše římské, krachne a upadne do područí barbarů :-) Tenkrát se rzdávalo obilí apořádali hry, dnes to jsou soviálnídávky, daňové úlevy. Korupce,klientelismus, upřednostňování vlastních zájmů je naprosto totožné.- Dějiny se budou opakovat.
  Ales Muller
 • ty
  13.4.2010 8:29

  Wogo, to jsou věci))
  ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data