Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma k 30. červnu skládá mandát

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma k 30. červnu skládá mandát

15.4.2010 13:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno (16:15): Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dnes oznámil, že se k 30. červnu tohoto roku rozhodl vzdát svého mandátu. Rezignační dopis předal prezidentu Václavu Klausovi v úterý 13. dubna odpoledne. V 15 hodin se uskuteční tisková konference ČNB.

„Můj druhý šestiletý mandát končil 12. února 2011. V tento den skončí mandát většiny členů bankovní rady, kromě guvernéra jde o viceguvernéra a další dva členy bankovní rady. Je celkem přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny,“ uvádí v prohlášení Zdeněk Tůma.

„I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší. Kromě toho považuji za rozumné, aby mandát guvernéra byl i do budoucna časově oddělen od ostatních členů bankovní rady. Pro mě osobně to také znamená, že mohu o několik měsíců dříve začít přemýšlet o svém dalším profesionálním působení. Ze všech výše uvedených důvodů, a i s ohledem na to, že v současné době Česká národní banka nečelí žádné kritické situaci, jsem se rozhodl rezignovat k 30.6.2010,“ říká Tůma.

V úvodu tiskové konference ČNB, zahájené v 15 hodin, Tůma vyjádřil své přesvědčení, že jeho odchod z čela měnové politiky ČR nezpůsobí žádné dramatické důsledky. Toto prohlášení krátce předtím podpořil prezident republiky Václav Klaus, který uvedl, že neočekává negativní dopad odchodu guvernéra Tůmy na fungování ČNB a ekonomické podmínky. Prezident se nijak nevyslovil ani nenaznačil představu o možném nástupci guvernéra Zdeňka Tůmy v čele České národní banky, stejně tak Tůma podle svých slov neučinil žádná taková doporučení směrem k prezidentovi. "Mám za to, že to bylo pro pana prezidenta překvapení, ale bral to zcela věcně," uvedl Tůma na tiskové konferenci. Zároveň dodal, že rezignovat se rozhodl v neděli.

Guvernér uvedl, že jeho rezignace nesouvisí s kritikou Mezinárodního měnového fondu viceguvernérém Hamplem v minulém týdnu. Ta byla dávána do souvislosti s jmenováním nového guvernéra. "Souvislost je pouze v tom, že mínění vnějšího světa o ČNB začíná být zatíženo chystanou obměnou bankovní rady," řekl Tůma.

Česká koruna bezprostředně po zprávě o plánovaném odchodu guvernéra ČNB Tůmy obchodovala na úrovni 25,10 CZK/EUR a 18,52 CZ/USD, když jejím dnešním maximem bylo 25,019 CZK/EUR. Aktuálně se pohybuje na 25,12 CZK/EUR a 18,54 CZK/USD.  Intradenní změna tak dosahuje 0,2 procenta.

Tůma (49) je guvernérem ČNB od prosince 2000. V únoru 2005 byl prezidentem republiky potvrzen ve funkci guvernéra na další šestileté funkční období. V letech 1993 až 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance. Od 1. června 1998 do svého nástupu do ČNB počátkem roku 1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

ČNB byla pod vedením Zdeňka Tůmy jednou z prvních centrálních bank v regionu střední a východní Evropy, která v krizi přistoupila ke snížení úrokových sazeb postupně v šesti krocích z 3,75 % v srpnu 2008 až na 1 % na úrovní hlavní dvoutýdenní reposazby. "Za jeho působení se měnová politika posunula výrazně dále a dnes funguje ČNB stejně dobře, ne-li lépe, než centrální banky s dlouhodobou praxí a nejlepším renomé jako například Bank of England," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek, podle něhož je rezignace guvernéra Tůmy pro Česko významnou ztrátou.

Stávající bankovní rada ČNB, která rozhoduje o sazbách a měnových rozhodnutích, je složena z guvernéra Zdeňka Tůmy, víceguvernérů Mojmíra Hampla a Miroslava Singera a vrchních ředitelů ČNB Roberta Holmana, Pavla Řežábka, Vladimíra Tomšíka a vrchní ředitelky Evy Zamrazilové.

(Zdroj: ČNB, Bloomberg, čtk)


Váš názor
 • ???
  15.4.2010 14:11

  Copak, copak, že by ho v noci navštívil duch Tonouše Zápotockého ? :)
  /eye/
  • Re: ???
   15.4.2010 15:02

   No myslim, že nám bude pěkně horko..., a s bankovkami si budou bezdomovci přitápět....
   revolucionář
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university