Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Dluhová krize s ohniskem v Řecku se rozšíří do dalších zemí OECD

Roubini: Dluhová krize s ohniskem v Řecku se rozšíří do dalších zemí OECD

21.4.2010 12:45

Dluhová krize, které čelí Evropa v důsledku fiskálních problémů Řecka, se šíří do mnoha dalších členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), varuje profesor ekonomie Nouriel Roubini, který jako jeden z mála předpověděl příchod finanční krize.

„Udržitelnost veřejného dluhu se stala závažným problémem vyspělého světa, zvláště ve skupině PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko) spadající pod eurozónu, ale i v mnoha větších ekonomikách OECD, včetně USA,“ uvedl známy ekonom.

Členové řecké vlády se dnes v Aténách setkají se zástupci MMF a EU, aby dále jednali o podmínkách úvěru. Podle Roubiniho ale Řecku žádný záchranný balík nepomůže. „Zásadní problémy v měnové unii primárně vycházejí z nedostatku konkurenceschopnosti, nepřiměřeného růstu mezd, který předčil růst produktivity, nedisciplinované fiskální politiky a hlavně zhodnocovaní eura mezi lety 2002 a 2008.“

V souladu s ostatními zastánci medvědího trhu - jako je například investor George Soros - Roubini věří, že finanční pomoc nepomůže, protože vyjmenované problémy neřeší. „Současné záchranné plány EU spolu s MMF přinesly na trhy oprávněnou skepsi s tím, jak státy opomíjejí ústřední problém udržitelnosti dluhu.“

Roubini očekává, že vývoj eurozóny se bude po zbytek roku 2010 zaostávat za zbytkem světa a její ekonomika poroste pouze tempem 0,9 procenta ve srovnání s 2,8 procenta pro Spojené státy. Asijské ekonomiky, vyjma Japonska, pak vystřelí vpřed tempem okolo 8,2 procenta, zatímco růst hospodářství jihoamerických zemí dosáhne v průběhu roku čtyř procent, odhaduje investor.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 •  
  21.4.2010 12:58

  tak jak to vidite euro krize dalsi nove dno
  krista
  • Roubini asi seděl v české hospodě...
   21.4.2010 15:01

   Neustále kritizuje.....
   Karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data