Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Růst produkce a zakázek v březnu pokračoval

ČSÚ: Růst produkce a zakázek v březnu pokračoval

7.5.2010 9:15
Autor: 

Průmyslová produkce sezónně očištěná byla v březnu 2010 meziměsíčně vyšší o 0,7 %. Průmyslová produkce vzrostla meziročně o 10,2 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 15,8 %.

Průmyslová produkce v březnu 2010 meziročně vzrostla o 10,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 8,0 %. Březen 2010 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den více. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 0,7 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+24,8 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (+15,9 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (+19,3 %). Průmyslová produkce klesla nejvíce v odvětvích výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-8,6 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (-11,2 %) a výroba nábytku (-9,7 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 5,0 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 9,9 %. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 49,2 %.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 15,8 %, z toho zakázek ze zahraničí o 16,5 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +4,2 procentního bodu, růst o 33,3 %), výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,5 p.b., růst o 11,3 %) a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek +3,1 p.b., růst o 49,3 %).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v březnu 2010 meziročně snížil o 8,6 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v březnu 2010 meziročně vzrostla o 7,4 % a činila 24 972 .

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data