Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR se v 1Q nečekaně propadla do ztráty, návrat do zisku čeká ve 2Q, naděje na dividendu tak zůstává

NWR se v 1Q nečekaně propadla do ztráty, návrat do zisku čeká ve 2Q, naděje na dividendu tak zůstává

19.5.2010 8:58

(Aktualizováno 11:09)

Těžební společnost New World Resources se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do nečekané ztráty poté, co v posledním kvartále loňského roku naopak překvapila po třech ztrátových čtvrtletích návratem do zisku. Za první tří měsíce letošního roku dosáhla čistá ztráta NWR 14,5 milionu eur (po zisku 7,5 mil. EUR ve 4Q09), zatímco medián odhadů analytiků oslovených v rámci průzkumu agentury Reuters počítal se ziskem 2 milionů eur (průměrný odhad byl potom profit 3,4 mil. EUR). Do ztráty NWR uvrhla kombinace vysokých nákladů na spotřebovanou energii, materiál a práci spolu s negativním vlivem posilování české měny. Akcie NWR reagovaly na výsledky po otevření trhů propadem. Ve Varšavě se sesunuly o 6 procent, v Londýně a poté i Praze dokonce skoro o deset procent. Na pražské burze titul v úvodu na chvíli dokonce prolomil hladinu 230 korun, následovala mírná stabilizace, která však před polednem opět začala vyprchávat. V 11:10 titul již opět ztrácel přes 8 procent na 232,5 Kč.

Ani na úrovni tržeb nepřipravil vlastník OKD trhu příjemné překvapení, když výnosy za toto období dosáhly 328,6 milionu eur oproti očekávaným 342 milionům eur. Meziročně jde přesto o zlepšení tržeb o 37 procent. Z tohoto pohledu tak i přes nedosažení očekávaných úrovni jde o reálnou známku zotavení hlavních odběratelů NWR z globální ekonomické krize. Nárůst prodeje uhlí podle zprávy společnosti dosáhl meziročně 30 procent a prodeje koksu dokonce 171 procent.

„NWR si v prvním čtvrtletí roku 2010 vedla dobře, ruku v ruce s tím, jak naše trhy pokračovaly v obnově po dopadech finanční krize. Výnosy vzrostly ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku o více než třetinu v důsledku zvýšených objemů prodeje všech našich produktů,“ komentoval hospodaření v 1Q10 Mike Salamon, předseda představenstva NWR.

Podle CFO těžební společnosti Marka Jelínka měly negativní dopad na hospodaření firmy kromě jiného změny stavu zásob a také fluktuace kurzu české koruny. "Čistá ztráta činila zhruba 14 milionů eur, z toho 13 milionů jde na vrub fluktuaci české koruny," sdělil dnes novinářům. V příštím čtvrtletí by se ale firma podle Jelínka měla vrátit k zisku zejména díky vyšším vyjednaným cenám uhlí a koksu. NWR také letos spoléhá na oživení hospodářství ve střední a východní Evropě, které přinese zvýšenou poptávku po uhlí a koksu.

EBITDA z pokračujících činností dosáhla výše 57 milionů eur, což sice znamená nárůst o 1 procenta meziročně, ale trh očekával rovných 70 milionů eur. „Změna zásob vedla v prvním čtvrtletí 2010 k poklesu EBITDA o 8 milionů eur. V prvním čtvrtletí 2009 změna zásob zvýšila hodnotu ukazatele EBITDA o 63 milionů eur. Celkově tak změna zásob měla negativní dopad ve výši 71 milionů eur na hodnotu EBITDA mezi oběma obdobími,“ uvedla k této položce společnost.

Náklady těžby na tunu činily 72 EUR, což znamená zvýšení o 8 % při konstantní měnové bázi, především v důsledku 12% poklesu produkce ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2009. Při konstantním objemu výroby zůstávají náklady těžby na tunu stabilní, píše se ve zprávě NWR.

Přehled výsledků a konsensuálních odhadů za 1Q10

mld. 1Q09 1Q10 1Q10E - konsensus 
  Tržby 240,4 328,6 342
 EBITDA 56,8 57,2 70
 EBIT 17,2 17,9 22,4
 Čistý zisk -2,1 -14,5 2

Zdroj: NWR, Reuters

NWR spolu s výsledky potvrdilo produkční cíle pro účetní rok 2010 na úrovni 11,5 milionů tun uhlí a 1 milion tun koksu. Celoroční externí prodeje uhlí společnost přepokládá v objemu 10,5 milionů tun, z toho 5,5 milionů tun koksovatelného uhlí a 5 milionů tun energetického uhlí.

Jako první na výsledky z analytické obce zareagovala banka Goldman Sachs, která snížila cílovou cenu 300 korun z původních 333 korun, doporučení zůstalo „neutral/attractive“. Konkurenční Morgan Stanley následně potvrdil svou dosavadní cílovou cenu 8,39 GBP (asi 251,5 Kč) a doporučení „equal weight“.

Finanční ředitel společnosti Marek Jelínek po deváté hodině uvedl, že možnost vyplacení dividendy za první pololetí stále existuje, jestliže se firmě bude dařit v příštích čtvrtletích a trh neovlivní náhlé změny. Výnos z prodeje NWR Energy nebude zahrnut v jakékoliv dividendě, ale bude využit k rozvoji těžby koksu a koksovatelného uhlí. O výplatě dividend začne společnost jednat po uzavření druhého čtvrtletí, uvedl Jelínek. "Pro výplatu dividend musíme splnit dvě podmínky - návrat k zisku a zachování pozitivního výhledu na rok 2010," řekl.

(Zdroj: NWR, Bloomberg, čtk, Goldman Sachs)


Váš názor
 • To je docela drsny
  19.5.2010 9:32

  Pokud pri rustu trzeb o 50% nejsou schopni generovat zisk, tak kdy? Az zase bude ropa 150 za barel? Good luck to all longs.
  dandy
  • Re: To je docela drsny
   19.5.2010 9:49

   ...no až bude dolar za 18
   valuer
   •  
    19.5.2010 9:55

    Mě to přijde, že jen někdo potřeboval zahýbat s cenou aby se dostal na lepší nákupku. Příští týden najednou vyjde nějaká super zpráva která to odstřelí opět výš.
    Foglik
    • Nikoliv
     19.5.2010 10:38

     Drahý Foglíku, nikoliv za týden a nikoliv dobrá zpráva. Zhruba za 2 týdny se dozvíte pravý opak. Začátek konce éry uhlí. No Joke.
     Detective
     • Problems take pro LONG drzeni
      19.5.2010 10:51

      Drzim pomerne velke portfolio US coal a oil spolecnosti - vsechno na LONG... Vyvoj je dost znepokojujici, zacinam mit poprve od zacatku akutnich problemu v "ReckoEvrope" chveni na prstu SELL. Obavy i o komoditni trh, i pres nektere pozitivni signaly - U NWR jsem bohuzel utrpel citelnou ztratu prodejem za 250 v ocekavani techto negativnich vysledku - ředil jsem prumernou cenu a nevydrzel... NWR i cela Prazska burza je velmi zakulisni a neprehledna v teto dobe - extremne se kasle na jakekoli fundamenty - viz. pro mne nepochopitelny CETV a developeri ORCO plus dalsi pochybne veci - stagnace CEZ atd. V soucasnosti jsem Prahu opustil zcela.
      VSE LIMITED
      • Re: Problems take pro LONG drzeni
       19.5.2010 11:56

       Pokud pod pojmem "velké portfolio" máte na mysli expozici za 100 mil. CZK, bude třeba komunikovat. Pokud tím myslíte 100 tisíc CZK, můžete ještě pár dnů zůstat v klidu.
       Detective
       • LONG problems - itching finger
        19.5.2010 12:05

        okolo 2 mil. USD, z toho 1.4 v Coal a Oil - řídím to kompletně sám. Tj. komunikoval bych si sám se sebou a nevím, nevím... Zkušenosti mám od 1998, tedy celkem OK, ale dnešní situace je poměrně bezprecedentní tím extrémním vlivem státních zásahů. Koketuji s vystoupením i s relativne zanedbatelnou ztrátou cca 60 tis. USD a poseckam na uklidneni.
        VSE LIMITED
        • Re: LONG problems - itching finger
         19.5.2010 12:27

         "ukildnění" se nebude konat, učebnice pro Portfolio Managery neobsahují řešení toho, co přijde a řeč není o Řecké krizi nebo EUR. Více na mailu: Project.Assessing @ seznam.cz
         Detective
         •  
          19.5.2010 12:41

          ale jdi ty, Steorn s Orbem nekolik let sklizi jen usmev... predevsim svoji neochotou Orbo nechat vedci jakkoliv prozkoumat. jejich jedine verejne predvedeni byla vesela taskarice, zalozena na jejich tvrzeni, ze Orbo produkuje vic energie nez kolik spotrebovava z pripojene baterie. :)
          petr666
        • Re: LONG problems - itching finger
         19.5.2010 12:23

         Zajimavou informaci co jde proti poklesu kurzu akcii je v mem konkretnim pripade USD/CZK. Nakupy v portfoliu uskutecneny v rozmezi - 17.70-18.60 tedy v soucasnosti sice ztrata 60.000USD, ale zisk kurzovy v pripade realizace dolaru na koruny vice nez 3.000.000CZK. Mnoho faktoru (zlato, nemovitosti)... Mam i obavy z naprosteho zhrouceni v 1.Q 2011 - proste dalsi kolo po bublině dot.com, bublině reality přichází bublina států a jejich dluhů - zejména extrémní US státní dluh. Nikdo neřeší jádro problému a nechce... Jen to natahují a vysloveně vaří pitomá opatření jako "pseudo" záchranu zákazem shortu nebo již dávno zkrachovalé Řecko. Morální hazard naprosto všude a zcela bezprecedentní měřítko - odlehčení na závěr: Zlatej Gordon Gekko, ten byl proti dnešním politickým zvířatům normální morální kádr :-) s respektem pro trh.
         VSE LIMITED
         •  
          19.5.2010 13:00

          optimismus se vytraci , ja mam spousty penez v NWR,UNI ... nejradsi bych vystoupil , na druhou stranu zase se bojim drzet cashe . . . Evropa jde do h... / jedine co zvazuju je preklopit portfolio ve prospech Tabaku a za cast penez koupit nejake nemovitosti . . .
          Garp
         • problém je jinde
          19.5.2010 12:31

          hlavní problém nebude v EUR a Řecku a akcie některých oborů neudělají tradiční V formaci (jak je obvyklé po panice). komunikovat lze na: Project.Assessing@seznam.cz
          Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data