Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kubový (Telefónica O2): Kapacita nerozdělených zisků přispívající na dividendu se každoročně snižuje, letošní maximální přípěvek může být 5,6 Kč/akcie

Kubový (Telefónica O2): Kapacita nerozdělených zisků přispívající na dividendu se každoročně snižuje, letošní maximální přípěvek může být 5,6 Kč/akcie

19.5.2010 18:02

Český poskytovatel telekomunikačních služeb Telefónica O2 rámci své dividendové politiky v uplynulých letech distribuoval mezi své akcionáře část nerozdělených zisků z minulých let a v roce 2008 i část rezervního fondu. Tento objem nerozdělených zisků se v minulých letech snižoval: zatímco v roce 2008 bylo k dispozici ještě 5,3 miliardy korun, na dividendu za rok 2010 - kromě samotného letošního zisku Telefóniky - zbývá 1,8 miliardy korun, vyplynulo z dnešního online rozhovoru uživatelů Patria.cz s Petrem Kubovým, výkonným ředitelem pro finance společnosti Telefónica O2. Likviditní pozici firmy nicméně Kubový hodnotí jako dobrou a potřebu zadlužit společnost by spatřoval pouze v případě výskytu zajímavé investice.

„Naší snahou nadále zůstává nezadržovat přebytečnou hotovost a tu vyplatit akcionářům. V uplynulých letech jsme pro výplatu dividend použili část nerozdělených zisků minulých let a v roce 2008 i část rezervního fondu, kterou mohla společnost použít dle svého uvážení. Kapacita nerozdělených zisků se tak každým rokem snižovala a po výplatě dividendy za rok 2009, kterou schválila valná hromada 7. května, zůstane k dispozici zhruba 1,8 mld. , což představuje 5,6 na akcii. To spolu s nekonsolidovaným ziskem za rok 2010 představuje maximální kapacitu pro dividendu v příštím roce,“ uvedl Petr Kubový v dnešním online rozhovoru.

Největší podíl na 40korunové dividendě za rok 2009, s níž se titul bude naposledy obchodovat v pátek 3. září 2010, přesto má především samotný loňský výsledek hospodaření. Z nekonsolidovaného zisku za rok 2009 (12 413 795 tisíc Kč) a části nerozdělených zisků z minulých let bude celkem vyplaceno 12 883 596 tisíc , ale z nerozdělených zisků z minulých let přitom bude podle finančních výkazů společnosti ukrojeno pouze 494 801 tisíc .

Ziskovost českých poskytovatelů telekomunikačních služeb negativně ovlivňuje regulatorní snižování propojovacích poplatků. Z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v nepříliš daleké budoucnosti budou tyto poplatky razantně klesat - z dnešních 1,96 koruny za minutu k 1. červenci 2011 téměř až na jednu korunu bez DPH. „ČTÚ nedávno zveřejnil svůj plán na další snížení v tomto a příštím roce ve třech krocích a to celkem o 45 procent. To samozřejmě nadále ovlivní naše mobilní výnosy,“ uvedl k tématu výkonný ředitelem pro finance společnosti Telefónica O2.

Výnosy v mobilním segmentu jsou však negativně ovlivněny také chováním zákazníků v prostředí zhoršeného makroekonomického prostředí. „Co se týká dopadu ekonomiky na naše mobilní výnosy, očekáváme, že jakmile dojde k oživení ekonomiky a zejména ke zlepšení ve vývoji spotřeby domácností, pokles výnosů v mobilním segmentu se zpomalí. Zatím k tomu bohužel nedošlo, doufáme, že první pozitivní signály uvidíme ve druhém pololetí tohoto roku,“ naznačil světlejší vyhlídky Kubový. Za služby s největším potenciálem růstu potom Kubový bez váhání označil služby vysokorychlostního přístupu k internetu, a to v oblasti pevných sítí i mobilního připojení.

Rozhovor se mimo dalších témat (kompletní znění naleznete zde) stočil i k možnosti akvizic ať na domácím trhu nebo v zahraničí. Ty Telefónica O2 podle slov svého výkonného ředitele pro finance neustále monitorujeme: „Vždy je to otázka ceny, podmínek, synergií a návratnosti vložené investice. Zatím jsme nenašli vhodný subjekt, který by splňoval výše uvedené podmínky i přes naši naději, že současná ekonomická situace přispěje k rozhýbání M&A trhu."


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů