Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ODS, TOP 09 a VV stvrdily vůli vytvořit vládní koalici; Nečas věří v konec jednání do měsíce až dvou

ODS, TOP 09 a VV stvrdily vůli vytvořit vládní koalici; Nečas věří v konec jednání do měsíce až dvou

2.6.2010 12:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno (14:23) Zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dnes podepsali společné prohlášení, že se pokusí vytvořit vládní koalici. Začít mají jednání v expertních týmech. "Na základě výsledků voleb vyjadřujeme vůli k vytvoření většinové koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci," uvedl za ODS jako nejsilnější stranu z uvedených tří na základě volebních výsledků lídr jednání Petr Nečas.

Dohoda se týká sedmi klíčových oblastí, mezi kterými figurují otázky veřejných rozpočtů, zdravotnictví, práva a boje s korupcí a podnikání.

"Jednání bylo vsřícné a přátelské, rychle jsme došli k dohodě," uvedl Karel Schwarzenberg. "Shodli jsme se na prohlášení v zájmu státu," řekl za VV Radek John. Petr Nečas věří v ukončení jednání během měsíce, nejvýše dvou. Podle prohlášení lídrů stran se nejednalo o konkrétních pozicích ve vládě. Lídři Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John se sejdou znovu ve středu 9. června. Vyjednávací tým pro koaliční smlouvu mají tvořit Petr Tluchoř (ODS), Miroslav Kalousek (TOP09) a Vít Bárta (VV).

Poté požadují Věci Veřejné vnitrostranické on-line referendum ke schválení smlouvy. John zdůraznil, že hlasovat budou moct jen ti sympatizanti strany, kterým se říká "véčkaři", kteří se registrovali do sněmovních voleb, tedy do závěru minulého pracovního týdne.

Tříčlenné pracovní skupiny se nyní začnou zabývat koaliční dohodou v sedmi oblastech: první jsou veřejné rozpočty, mandatorní výdaje, sociální a důchodový systém, druhou zdravotnictví, následuje zahraniční politika, obrana a bezpečnost. Čtvrtou oblastí bude právo, spravedlnost, veřejná správa a korupce, pátou školství, věda, výzkum a kultura, za ní následuje problematika venkova, zemědělství a poslední pracovní skupina se bude zabývat podporou podnikání a infrastruktury. Nečas řekl, že pracovní skupiny na těchto tématech začnou pracovat okamžitě, a zdůraznil, že jejich jednání budou neveřejná. Také Radek John podotkl, že expertní týmy budou pracovat na různých místech Prahy, aby je nerušili novináři.

V minulých dnech se jednotliví zástupci stran „koalice rozpočtové zodpovědnosti“ scházeli separátně ve dvojicích. Dnešní jednání v prostorách poslaneckého klubu ODS je první oficiální společnou schůzkou.

Zatímco v některých oblastech bude zřejmě nalezena rychlá shoda, jinde, třeba v otázce zdravotní reformy, podoby protikorupčního boje či u ekologické problematiky, existují mezi stranami "třecí plochy". O tematických okruzích mají začít vyjednávat také týmy stranických expertů.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, HN)


Váš názor
 •  
  2.6.2010 14:23

  Na to jsem zvědav. Nejzkorumpovanější banda + Turistický atrjád pana knížete + z nouze cnost, nebo zoufalost českých voličů = co s toho bude, Asi to co si těžko někdo dokáže představit. A na obzoru hluboké zatmění.
  Homo
 •  
  2.6.2010 13:58

  politická oblast je,jak se ukazuje,nevyzpytatelná a plná paradoxů.Tedy alespoň u nás.Strana,která ztratila nejvíc hlasů je nejzkorumpovanější a prošustrovala co se dalo, se mir nichts dir nichts staví do čela koalice jež má v logu úspory,boj proti korupci atd.A bůh se na to dívá a nic,napadá mě,že musí mít český původ.
  uncle joe
 •  
  2.6.2010 13:47

  Vypadá to dobře a zdá se,že včele stojí lidé rozumní,tj.homo sapiens,sapiens.Pan Paroubek,který čestně zdrhnul od odpovědnosti za svou velkohubost by měl položit i poslanecký mandát. Kapitán totiž z boje neutíká!!!Na druhé straně ČSSD ve volbách zvítězilo a rovněž i pan Paroubek prošel v ústeckém kraji dobře.Jeví se mi jako by pravicoví voliči byli sofistikovanější a dávali,na rozdíl od levice,viz propadlé hlasy zemanovců, své hlasy tam,kde byly učinné!!
  NED
  •  
   2.6.2010 14:00

   Spiš se lidi "chytli na koryta nebo pokryteckou kampaň" nekterych stran - viz. TOP 09. Osobně nevidím vůbec žádný přínos např. Kalouska pro tuto zemi. Naopak bude pokračovat "rozkrádání ve velkém", tak jako tomu bylo doposud.
   miki1
   •  
    2.6.2010 14:02

    Ale Haba a zbrojarske firmy budou spokojeni.
    miki1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data