Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Klaus pověřil lídra ODS Nečase jednáními o sestavení vlády

Prezident Klaus pověřil lídra ODS Nečase jednáními o sestavení vlády

4.6.2010 10:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno (10:38) Prezident Václav Klaus pověřil lídra ODS Petra Nečase vedením jednání o sestavení většinové vlády. Učinil tak dle svých slov poté, co jej Nečas seznámil s plánem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vytvořit většinový kabinet. Ten se bude ve sněmovně opírat o podporu 118 mandátů tří stran v celkem 200členné dolní komoře. "Rozhodl jsem se požádat vás, abyste vedl na politické scéně jednání, jejichž cílem je ustavení vlády s většinovou podporou Poslanecké sněmovny," řekl Klaus Nečasovi. O dalším ústavním postupu se prý prezident rozhodne za dva týdny, kdy ho má Nečas seznámit s výsledky rozhovorů o budoucí koalici. "Očekávám, že mne budete do dvou týdnů informovat o výsledcích vašeho vyjednávání tak, abych se mohl rozhodnout o dalších ústavním postupu," uvedl prezident.

Pověření jednat o sestavení vlády je pouze neformálním krokem, který není nijak popsán v ústavě. Neznamená to ještě jmenování premiérem, o kterém hovoří ústava. Tento mezikrok, ale v minulosti využíval jak Klaus, tak jeho předchůdce Václav Havel, aby usměrňovali povolební jednání.

"Budeme pracovat velmi tvrdě, velmi usilovně a soustavně na tom, abychom České republice co nejdříve přinesli životaschopný vládní projekt, který bude ku prospěchu naší země a zaměří se na klíčové problémy jako je zastavení zadlužování, boj proti korupci a podporu ekonomiky a posilování právního státu," řekl Nečas.

Na Hrad po něm dnes zamíří i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Klaus ale nakonec své rozhodnutí, koho pověří sestavením vlády oznámil ještě před jednáním s ním. Sobotka je zástupce vítězné strany ve volbách. Dosud přitom bylo zvykem, že první pokus k sestavení vlády patřil právě představiteli vítězné strany. Pro ve volbách matematického vítěze ČSSD tento krok znamená, že nyní již v podstatě nemá šanci dojít k sestavení životaschopné vlády.

„Zítra (v pátek) předpokládám, že budu pověřen jednáním o sestavení vlády," uvedl již ve večerním vysílání České televize lídr ODS Nečas. Potvrdil, že prezident "určitým způsobem krok naznačil".

Lídr ODS se s prezidentem sešel již včera a seznámil ho s podrobnostmi projektu středopravé koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Prezident už v pondělí dal najevo, že největší šance zatím dává právě tomuto spojení. "Nevidím zatím možnost nějaké jiné koalice, která by mohla přesáhnout součtem hlasů zastoupených ve sněmovně nezbytnou stovku," uvedl.

Text pověření:

V Praze dne 4. června 2010

Vážený pane úřadující předsedo,

na základě Společného prohlášení Občanské demokratické strany, strany TOP 09 a strany Věci veřejné, ze dne 2. června 2010 o „společné vůli vytvořit většinovou koalici“, jsem se rozhodl požádat Vás, abyste vedl na politické scéně jednání, jejichž cílem je ustavení vlády s většinovou podporou Poslanecké sněmovny PČR.

Očekávám, že mne budete do dvou týdnů informovat o průběhu a výsledcích Vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu.

Václav Klaus


(Zdroj: Bloomberg, čtk, ČT24, hrad.cz)


Váš názor
 • Typický Klausův podraz...
  4.6.2010 11:02

  za peníze a moc udělám vše...
  Petr
 • pan Paroubek
  4.6.2010 10:51

  se stal v historii ČR prvním lídrem, který odstoupil na základě vítězství své strany ve volbách. Pan Tvrdík odvedl vynikající práci rozvrácením ČSSD zevnitř po finanční linii. Počkáme si na vydání "Poučení z krizového vývoje" - nebo jak to pánové nazvou ....
  Muff
 •  
  4.6.2010 10:32

  Paroubek co by předseda sněmovny??Poměrně komická představa.
  ned
 •  
  4.6.2010 10:26

  Pyrrhovo vítěztsví i tak by se dalo nazvat Paroubkovo vítězství ve volbách.
  bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC