Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SB očekává až 3,3% růst světové ekonomiky. Nezvládne-li ale Evropa dluhy, část zemí čeká druhé dno

SB očekává až 3,3% růst světové ekonomiky. Nezvládne-li ale Evropa dluhy, část zemí čeká druhé dno

10.6.2010 14:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Světová ekonomika letos podle odhadů Světové banky oživí a loňský propad o 2,1 procenta obrátí do růstu v rozsahu 2,9 až 3,3 %, vedený rozvíjejícími se trhy. Stejný růst jako letos odhaduje SB i příští rok, v roce 2012 by mělo tempo zrychlit na 3,5 %. Předpověď má ale háček. Tím je předpoklad, že snahy MMF a EU zabránit státnímu bankrotu nebo dluhové restrukturalizaci v jakékoli zemi eurozóny budou úspěšné. Pokud ne, shledává Světová banka možnost druhého dna části evropských ekonomik a provázaností obchodu a investic také dopady na ekonomiky v Asii a Latinské Americe. Rozvíjející se ekonomiky by podle SB měly růst každoročně do roku 2012 v rozmezí 5,7 až 6,2 %, vyspělé země pak o 2,1-2,3 %, což nedostačuje na odmazání loňského poklesu o průměrných 3,3 % a shodný růst SB předpovídá na rok 2011.

Zatímco v letošním prvním čtvrtletí bylo dle SB ve většině oblastí světa až na západní Evropu znát silné oživení, druhé čtvrtletí podle banky ale bude slabé. „Očekáváme, že růst druhého čtvrtletí nebude uspokojivý a v některých evropských zemích se můžeme dočkat negativního růstu a dokonce druhého dna,“ upozorňuje Andrew Burns, ekonom Světové banky pro globální ekonomiku. „Akutní fáze krize sice je za námi, ale teď nás čeká dlouhodobější úkol navrátit fiskální politiku v zemích s vysokými příjmy zpět do udržitelné podoby," uvedl. „Jak úspěšní v tom budeme, bude mít významný dopad v rozvinutých i rozvojových zemích," dodal s tím, že vládní finance ve vybraných zemích Evropy (Francie, Velká Británie) i v USA (viz také očekávaný růst dluhu ZDE) se nyní vyvíjejí neudržitelným směrem. Neschopnost fiskální nápravy podle něj může vyústit ke ztrátě důvěry investorů ve vládní dluh a snižuje rozsah dostupných investic pro ekonomiky. Vedle toho podle SB pokračující růst státních dluhů ve vyspělém světě povede ke zdražení a omezení úvěrů v rozvojovém světě. „V méně pravděpodobném, ale reálném scénáři, u těchto více zadlužených zemí můžeme zaregistrovat krizi v určitých aspektech podobnou předchozí ve východní Asii,“ uvedl Burns. U oblasti „vysokopříjmových“ ekonomik (bez jmenování konkrétních zemí) uvedl, že SB očekává v roce 2011 průměrný záporný růst o 0,6 procenta. „Stimulace poptávky ve vysokopříjmových zemích je stále více součástí problému než jeho řešením," konstatoval Hans Timmer, který v bance řídí skupinu pro ekonomické předpovědi.

Také předpověď růstu světového obchodu stojí na úvodním předpokladu SB ovládnutí dluhové krize. Pak by se jeho objem měl zvýšit letos o zhruba 21 % procent a v dalších letech růst o zhruba 8 % ročně. Téměř polovinou se na globální poptávce přitom budou dle SB nejméně do roku 2012 podílet rozvojové ekonomiky.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data