Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Evropa stojí kvůli euru a reakci na krizi před novou recesí

Soros: Evropa stojí kvůli euru a reakci na krizi před novou recesí

16.6.2010 10:52
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Evropu čeká příští rok podle známého amerického finančníka George Sorose "téměř neodvratně" nová recese a poté roky stagnace. Příčinou dalšího ekonomického propadu bude nynější neadekvátní reakce evropských vlád na dluhovou krizi v eurozóně a vrozené vady eura, řekl Soros na úterním semináři v Londýně.

Chronické vady, které jsou zabudovány do eura od počátku, se nyní staly akutními a mají potenciál zničit celou Evropskou unii, varoval Soros. Za osudné slabiny evropské měny označil miliardář zejména neexistenci nápravného mechanismu a možnosti spořádaně opustit eurozónu.

Soros se pozastavuje zejména nad politikou, kterou vlády eurozóny reagovaly na fiskální potíže Řecka a některých dalších zemí, to znamená nad zahájením úspor a snižováním rozpočtových deficitů v nesprávné době. Podle něj je na tom vidět, že Německo vnutilo celé Evropě svá vlastní kritéria a standardy, to znamená obchodní přebytek a vysokou míru úspor, které dobře slouží Německu, nikoli však už ostatní Evropě.

"Toto je skutečné nebezpečí současné situace - že vnucením fiskální disciplíny v úsilí o vyrovnané rozpočty v době nedostatečné poptávky a slabého bankovního systému se vlastně uvádí v chod klesající spirála," řekl Soros.

Německo na tom podle Sorose vydělá, protože pokles eura podpoří jeho exportní ekonomiku. "Německo bude vzkvétat, zatímco zbytek Evropy bude vtlačen do klesající spirály. Stagnace bude trvat řadu let a bude to možná ještě horší," řekl finančník. "Jinými slovy, myslím si, že recese je příští rok při současné politice téměř neodvratná," dodal.

Soros konstatoval, že politická vůle ke společné rozpočtové politice v Evropě chybí a že Evropa má při absenci pohybu vpřed tendenci sklouzávat zpět. "Krize eura by tak nakonec mohla zničit Evropskou unii," řekl.


Váš názor
 •  
  16.6.2010 19:20

  V USA velmi nelibě nesou, že zatímco oni se neskutečně zadlužují v bláhové naději, že je to vytáhne z recese, zbytek světa už pomalu začíná šetřit. I USA bude ale nuceno rychle změnit strategii, protože světová recese bude tak jako tak pokračovat a na bezhlavé utrácení brzy dojdou doláče stejně jako trpělivost naivních investorů, kteří stále věří, že jim vláda USA jejich peníze někdy vrátí.
  Skeptik
 •  
  16.6.2010 19:15

  Výtka, že Evropa nemá mechanismus pro "spořádané opuštění Eurozóny" je asi stejně namístě jako připomínka, že USA rovněž nemají žádný mechanismus pro přechod Kalifornie na vlastní měnu. Ani člověk s hodně velkou fantazií si asi neumí představit, jak by mohl být nouzový únik z měnové oblasti "spořádaný". Pan Soros zřejmě ví, jak to zařídit :)))
  Skeptik
 • Poradit vznikající vládě
  16.6.2010 12:02

  Nechtěl by pan Soros poradit "Koalici rozpočtové zodpovědnosti" že "úsilí o vyrovnané rozpočty v době nedostatečné poptávky a slabého bankovního systému se vlastně uvádí v chod klesající spirála".
  L.H.
  • Re: Poradit vznikající vládě
   16.6.2010 12:32

   Pokud bude Německo kvést, tak my budeme v ráji. Tak proč by to maďar říkal naší vládě.
   tk69
   •  
    16.6.2010 16:48

    soros chce pad eura rozpad unie aby vydelal je to zid kteremu jde jen o vlastni zisk
    zbynerk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů