Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vznikající koalice se dohodla na vládních křeslech, ministerstvo financí má vést Miroslav Kalousek, bojuje se však o pravomoci

Vznikající koalice se dohodla na vládních křeslech, ministerstvo financí má vést Miroslav Kalousek, bojuje se však o pravomoci

25.6.2010 10:45
Autor: Redakce, Patria.cz

(Aktualizováno - 13:01)

Předseda ODS Petr Nečas včera večer ukázal novinářům stránku s podpisy lídrů tří stran pravděpodobné vládní koalice stvrzující dohodu o zastoupení ve vládě v poměru šest křesel pro ODS, pět pro TOP 09 a čtyři pro věci veřejné s podmínkou, že bude dosaženo dohody na rozdělení jednotlivých ministerstev mezi strany. TOP 09 však následně ve snaze zajistit pro místopředsedu strany Miroslava Kalouska ministerstvo financí s nezměněnými pravomocemi přešla do ofenzivy.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg novinářům vysvětlil, že dohoda podle jeho názoru platí podmíněně a jen v případě, že se strany dohodnou na rozdělení resortů tak, aby byla z pohledu jeho strany a při vnímání rozdílné váhy různých ministerstev zachována naprostá rovnost v postavení ODS a TOP 09.

Podle dnešních Lidových novin místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odmítá zasednout ve vládě, pokud nedostane ministerstvo financí v současné podobě. ODS a Věci veřejné se sice již v minulém týdnu dohodly na postoupení MF Kalouskovi, ale zároveň chtějí tento resort připravit o část dosavadních pravomocí. Myšlenkou Věcí veřejných je zamezení zásahů do rozpočtů resortních ministrů. Občanští demokraté potom podle LN chtějí převést správu státních firem i kontroverzní ekozakázku na jiné resorty, hlavně na ministerstvo průmyslu.

"Pokud by ořezali ministerstvo financí, Kalousek do vlády nepůjde. To si raději řekne o místo šéfa rozpočtového výboru. Vzpomeňte si na Špidlovu vládu. Do čtrnácti dnů ji řídil rozpočťák," sdělil Lidovým novinám zdroj blízký Kalouskovi. Sám místopředseda TOP 09 LN k průběhu vyjednávání o podobě budoucí vlády uvedl: "Jednání nejsou lidová tvořivost. Pokoušíme se o průnik programů, ale nebudeme jednat o zbožných přáních lobbistů, kteří byli konfrontováni s úplně jiným výsledkem voleb, než očekávali, a teď běhají po Praze a vyděšeně křičí. Jsme pro systémové návrhy, ne mocenské, které nikdo neměl v programu. O těch jednat nebudeme."

"No, mně je to nemilé, já jsem doufal, že nebudu muset ten papírek vytahovat, ale já ho budu muset přečíst," reagoval podle ČTK na tiskové konferenci Nečas. Z papíru pak přečetl krátký text, obsahující dohodu o výše popsaném rozdělení resortů v poměru "6-5-4", podmíněný "dohodou o rozdělení resortů", a to bez dalšího vysvětlování či podmínek.

Podle Petra Nečase konečná dohoda o stranickém rozdělení budoucí vlády ale nepadne dříve než bude existovat dohoda o většině programových bloků.

Premiér Jan Fischer předal dnes dopoledne prezidentovi Václavu Klausovi demisi své vlády. Prezident ji přijal a pověřil kabinet v demisi, aby zemi vedl do ustavení nové vlády. Podle Klause i Fischera prozatímní úřednická vláda svou roli zvládla.

(Zdroj: ČTK, LN)


Váš názor
 • zavilí
  25.6.2010 13:30

  šakali
  Bo
 • Fcuk Gvrmnt
  25.6.2010 13:23

  všechny volby jsou v podstatě shodné -> Government Wins... Mění se apriori jen smečka vlků, přičemž někteří se vrhnou na své ovce ihned a ohlodávají je na kost (levice) a ty trochu moudřejší (pravice), své stádo pouze pravidelně oškubávájí o srst - jen co jim za účetní rok krapet doroste...
  First Knight
 •  
  25.6.2010 12:43

  Proč mě po každých volbách, napadá myšlenka na směčku šakalů rvoucích se o kořist.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů