Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blanchflower: Krugman to trochu dramatizuje, ale riziko dlouhé deprese je významné a roste

Blanchflower: Krugman to trochu dramatizuje, ale riziko dlouhé deprese je významné a roste

2.7.2010 10:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Existuje významné a rostoucí riziko, že by se světová ekonomika mohla dostat do dlouhotrvající deprese. Hlavním důvodem obav je to, že některé země jako Velká Británie či Německo začínají silně utahovat fiskální politiku, uvedl pro Bloomberg David Blanchflower, profesor ekonomie na Dartmouth College. „Keynes učil, že je to velmi nebezpečná věc, Krugman to nyní trochu dramatizuje (jeho vyjádření zde), ale riziko dlouhotrvající deprese je významné a roste,“ sdělil ekonom.

Blanchflower zastává názor, že diskuse není o tom, zda začít šetřit, ale o načasování tohoto kroku. Ten by měl přijít ve chvíli, kdy se ekonomika nalézá v „kvaziboomu“; v současné situaci by tento moment mohl být charakterizován tím, že „banky opět začnou normálně půjčovat“. To se nyní neděje.

Ekonoma v posledních dnech nemile překvapil zejména pokles spotřebitelské důvěry v USA a Velké Británii. „Vidíme smíšená data, jeden den dobrá, druhý den špatná. To však není čas na provádění drakonického utahování. Bavíme se přitom o 25% snížení veřejných výdajů, v minulosti nedosahovalo více než 4 %,“ uvedl Blanchflower.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  2.7.2010 11:01

  Doba zadlužování skončila. Vypadá to, že přichází doba poklesu, což není vůbec dobré, protože to zvýší už tak vysokou nezaměstnanost. Nevidím to vůbec pozitivně.
  Jasnovid
 • 2.7.2010 10:40

  Všchni tito pánové by si měli prostudovat Marxe a přestat blbnout na kvadrát.
  BOB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data