Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Celková hladina spotřebitelských cen v červnu beze změny

ČSÚ: Celková hladina spotřebitelských cen v červnu beze změny

12.7.2010 9:12
Autor: 

Celková hladina spotřebitelských cen zůstala v červnu na úrovni měsíce května (meziměsíční index 100,0 %). Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura, které bylo kompenzováno poklesem cen v oddílech odívání a obuv a alkoholické nápoje, tabák. Meziroční růst spotřebitelských cen byl v červnu stejný jako v květnu, tj. 1,2 %.

Na meziměsíční vývoj spotřebitelských cen působilo především zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 3,5 %. Růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména zvýšení cen brambor o 57,7 % v důsledku přechodu nabídky trhu ze starých na nové brambory. Ceny těstovin byly vyšší o 3,1 %, jogurtů o 1,2 %, másla o 2,4 %. V dopravě pokračovalo již šestý měsíc zvyšování cen pohonných hmot, které však v červnu činilo pouze 0,4 %. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 % a ceny služeb vzrostly o 0,3 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu 2010 o 1,2 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje skončil po osmnácti měsících meziroční pokles cen. K této změně přispělo zejména zvýšení cen zeleniny vč. brambor o 18,6 % , olejů a tuků o 2,2 % a mléka, sýrů a vajec o 1,4 %. Ke zpomalení cenového růstu došlo v dopravě, kde růst cen pohonných hmot zmírnil ze 20,5 % na 14,4 % vlivem výrazného zvýšení jejich cen v červnu 2009.

Největší vliv na růst cenové hladiny měly ceny v oddílech bydlení a alkoholické nápoje a tabák. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 10,1 %, v tom se regulované nájemné zvýšilo o 18,7 % a tržní kleslo o 0,5 %. Ceny alkoholických nápojů byly vyšší o 3,6 % a tabákových výrobků o 4,7 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 % a ceny služeb o 2,3 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 101,1 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu stejně jako v předchozích dvou měsících 0,6 %.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v květnu 2010 2,0 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu. Nejvíce vzrostly ceny v Řecku (o 5,3 %) a Maďarsku (o 4,9 %). Meziroční cenový pokles pokračoval v Lotyšsku (-2,4 %) a Irsku (-1,9 %). V Německu zrychlil meziroční cenový růst na 1,2 % (z 1,0 % v dubnu). Na Slovensku byl v květnu růst cen stejný jako v dubnu, tj. 0,7 %. Podle předběžných výpočtů byl v červnu v ČR meziměsíční růst HICP 0,0 %, meziročně činil stejně jako v květnu 1,0 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za červen 2010 je 1,4 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP ).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data