Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Dostupnost úvěrů v Česku poroste. Evropě hrozí, že jí ujede vlak

Singer: Dostupnost úvěrů v Česku poroste. Evropě hrozí, že jí ujede vlak

13.7.2010 13:38

Bankovní půjčky se stanou výhodnějšími, ať už v podobě nižších úroků nebo zlepšení podmínek pro klienty, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer pro Hospodářské noviny. České banky budou podle něj pod tlakem situace na trhu muset změnit svůj přístup ke spotřebitelskému úvěrování. Bankovní poplatky u tuzemských institucí jsou v evropském měřítku spíše podprůměrné a pokud rostou, pak spíše u služeb, které se využívají čím dál méně, řekl guvernér.

Singer se důrazně vymezuje vůči evropským snahám o harmonizaci regulací finančního systému. Bankovní sektory jednotlivých zemí Evropské unie se značně různí, je proto třeba také odlišovat potřebné kroky k řešení současných problémů (více v článku zde). Ty podle něj nevznikly selháním celého systému, ale pouze jednotlivých států. Tuzemský bankovní sektor je relativně malý a má potenciál pokračovat v růstu na tradičních segmentech bankovnictví, což umožní i růst HDP; harmonizace regulací proto pro Česko nedává smysl, upozorňuje guvernér.
 
Problémy Evropy přitom podle něj neleží pouze v bankách, ale je mnohem hlubší. „Evropa je nejméně výkonný vyspělý region v globální ekonomice a stále jí to nedochází.“ Pokud nenastartuje udržitelný růst, stane se z ní „zajímavá turistická atrakce, kterou budou ostatní ochotni nějakou dobu financovat“, říká Singer. Základním problémem je podle něj množina evropských institucí a politik, která vede ke špatnému přerozdělování kapitálu, a nedostatečná pozornost je přitom věnována vzdělání.

Ačkoli může EU v čele s Německem zachránit Řecko před krachem, nevyřeší tak fundamentální problém tím, že by začalo nakupovat řecké výrobky, ale bude dále poptávat zboží z Asie, čímž se vlastně nic nezmění, vysvětluje guvernér. Výsledkem podobného zkratkovitého uvažování je pak snaha o rychlé nastavení regulačních principů typu Basel III, které ohrožují růst ekonomiky. Ačkoli mají české banky dostatek volných prostředků, regulace na ně dopadnou zprostředkovaně skrze zpomalení růstu v Evropě.

Česká ekonomika se dostává do fáze mírného růstu, sazby ale zůstanou minimálně do konce roku na současné rekordně nízké úrovni, uvedl Singer v minulém týdnu (více zde). Ačkoli stále platí klíčová závislost na vývoji v sousedním Německu, jako pozitivum vidí guvernér flexibilitu českých podniků, které se zčásti přeorientovaly ze zpomalených vyspělých trhů na ty perspektivní v Asii či Latinské Americe. Singer podle svých slov nepovažuje rozpočtové škrty za překážku růstu, který se odvíjí hlavně od investic a podnikatelského sentimentu, spíše než důvěry spotřebitelů. „Z krize se nedostaneme tím, že Evropa bude spotřebovávat stejně jako předtím, naopak krize vznikla tím, že se spotřebovávalo víc, než se mělo, a to bylo financováno ze špatných úvěrů,“ uvedl guvernér ČNB.

(Zdroj: HN, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  •  
    13.7.2010 13:58

    Hlavně,že máme armádu pohádkově placených evropských úředníků a kde jakého vysloužilého všehoschopného politika v diplomatických službách.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data