Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Businessweek: Vystresováni ze stress testů

Businessweek: Vystresováni ze stress testů

20.07.2010 8:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální investoři budou podrobně zkoumat výsledky zátěžových testů, aby získali obrázek o zdraví evropských bank. A chtějí maximum detailů. Evropští ministři financí slíbili, že jim při zveřejnění výsledků testů 23. července vyhoví. Přesto však stále diskutují o tom, kolik detailů z testů 91 bank bude zveřejněno a jak zveřejnění provést.

Evropská komise varovala zástupce vlád, že pokud nezveřejní to, kolik vládních dluhopisů jednotlivé banky vlastní, mohlo by dojít k poškození důvěry investorů. V důvěrném dopise Hospodářskému a finančnímu výboru EU z 9. července komise uvedla, že existuje významný odpor proti zveřejnění skutečnosti, nakolik jsou jednotlivé banky vystaveny investicím do vládního dluhu. Pokud by se od zveřejnění těchto informací upustilo, vyvolalo by to dojem, že je třeba něco skrývat, stálo v dopise.

„Trh je skeptický,“ uvedl pro Bloomberg Television Jeroen van den Broek, který stojí v čele strategií pro rozvinuté trhy v ING Group. Podle něho by výsledky testů měly ukázat „dobré, zlé a ošklivé banky“.

Detaily o tom, jak bude naloženo s bankami, které testy neprojdou, a jak jim bude poskytnut dodatečný kapitál, ještě musí být zveřejněny. Podle Credit Suisse bude skutečným testem to, nakolik jsou vlády připraveny na testy reagovat. Podle eurokomisaře pro hospodářské záležitosti Olliho Rehna musí banky získat peníze samy předtím, než se s žádostí o podporu obrátí na stát; preferuje také, aby pomoc byla nejdříve poskytnuta na národní úrovni. Jednotlivé země se následně mohou obrátit na záchranný mechanismus European Financial Stability Facility vytvořený v květnu, Rehn se ale nedomnívá, že to bude třeba.

Dalším problémem je to, že testy možná nebudou dost přísné, či nebudou odrážet dostatečně vysoké potenciální ztráty, uvedl James Nixon, hlavní ekonom v Société Générale. Podle regulátorů mohou testy počítat se 17% ztrátami na řeckém vládním dluhu, 3% u dluhu španělského a nulovými v případě německého dluhu, uvedly dva zdroje, které nechtěly být jmenovány. Nixon má za to, že v případě Řecka je tento odhad nízký. Podle společnosti Nomura Holdings by globální ztráty v nejhorším scénáři, kdy by svůj dluh muselo restrukturalizovat Řecko, Irsko, Itálie, Portugalsko a Španělsko, dosáhly až 900 miliard dolarů. Nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager uvedl, že testy s defaulty nepočítají a že on nečeká, že by k nim mělo dojít.

Povzbuzující je úspěch Řecka při prodeji dluhopisů v hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Prodej proběhl 13. července a bylo dosaženo výnosu 4,65 %, což je méně než 5 %, za které v květnu půjčila Řecku Evropská unie.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách