Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taleb: Vlády musí stále hledat nové cucáky; ti ale došli

Taleb: Vlády musí stále hledat nové cucáky; ti ale došli

29.7.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Nové vydání knihy Nassima Nicholase Taleba The Black Swan (Černá labuť) obsahuje i „deset principů společnosti odolné proti černým labutím“. Jedním z nich je to, že „občané by neměli spoléhat na finanční aktiva jako na něco, co uchová hodnotu jejich bohatství. Neměli by také ve své přípravě na důchod spoléhat na pochybné „odborné“ rady“. V rozhovoru pro Businessweek Taleb uvedl, že problémem je to, že občané jsou tlačeni do investic do cenných papírů, kterým nerozumějí, lidmi, kteří sami plně nerozumějí rizikům, která se s nimi pojí. Akciový trh je podle jeho názoru „pravděpodobně tou nejlepší věcí na světě“, ale skutečná rizika spojená s akciemi jsou mnohem větší, než se předpokládá.

Dochází tak k tomu, že někdo, kdo je extrémně opatrný při nakládání s vlastním podnikáním, je úplně bezstarostný ohledně poloviny svých úspor investovaných do akcií. Akciový trh by se neměl používat jako něco, co uchová hodnotu; nese s sebou totiž mnohem více rizika, než se lidé domnívají. Taleb má rovněž za to, že většina investorů stále nerozumí jeho konceptu černých labutí. Jde o události, které nelze predikovat a vůči kterým je třeba být odolný; černou labutí není bílá labuť, která způsobila něco špatného. A černá labuť pro krocana není černou labutí pro řezníka.

„Lidé by měli mít tři zdroje příjmů. Prvním je to, co dělají a čemu rozumějí. Na to by se měli zaměřit. Následují úspory, u kterých je důležité uchovat jejich hodnotu. Třetí jsou spekulativní aktiva: Cokoliv jste ochotni ztratit, můžete investovat kamkoliv je libo,“ uvedl Taleb a dodal: „U druhé kategorie je třeba si být vědom toho, že existuje něco, čemu se říká inflace. Měli byste se také vyhnout aktivům, která jsou velmi křehká.“

Problém vládních deficitů Taleb přirovnává k tomu, když letadla přistávají se zpožděním; dříve nepřistanou nikdy. „S deficity je to stejné. Chyby mají tendenci jít jedním směrem.“ Problém s deficity se podle něho vymyká kontrole a stává se nelineární: Je třeba stále více deficitů jen na to, aby byl zachován současný stav. Vlády tak musí hledat „nové cucáky“, stejně jako to musel dělat Madoff. Bohužel, cucáci po celém světě již došli,“ míní Taleb.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
 •  
  29.7.2010 10:23

  Ehm, ti "cucáci" jsou v originále zřejmě "suckers", což znamená spíš "bašťouni", jak to jednou bylo hezky přeloženo v Simpsonech. Tzn. lidé, kteří snadno jiným naletí.
  KarelDyba
  •  
   29.7.2010 16:45

   Zřejmě nějaký nový překladatel ;-) Tady se to již hodnou chvíli označuje jako hejlové. I když shortovním šiřitelům tohoto termínu loni jaksi došel dech... ;-)
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data