Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Domácnosti a malé podniky ve střední a východní Evropě se potápějí pod tíhou dluhu v zahraničních měnách

WSJ: Domácnosti a malé podniky ve střední a východní Evropě se potápějí pod tíhou dluhu v zahraničních měnách

29.7.2010 8:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Domácnosti a malé podniky ve střední a východní Evropě se potápějí pod tíhou dluhu v zahraničních měnách. Je to známka toho, že problémy, kterým finanční systém tohoto regionu čelí, jdou za oblast vládního dluhu, na který se investoři zaměřovali především. Zisky bank již jsou poznamenány rostoucím počtem nesplácených úvěrů a ratingové agentury varují, že půjčky v zahraničních měnách by mohly poškodit solventnost místních finančních institucí.

Maďarské domácnosti dluží přibližně 32 miliard dolarů na půjčkách v zahraničních měnách, většinu ve švýcarských francích a eurech. Vedle lokálních hráčů tyto úvěry poskytlo asi půl tuctu bank z Rakouska a dalších evropských zemí. U těch velkých se předpokládá, že jsou dostatečně diverzifikované na to, aby je mohly problémy v Maďarsku výrazně ohrozit. Regulátor tvrdí, že banky podnikající v této zemi mají dostatek financí a nalézají se v lepším stavu než na počátku finanční krize.

Spotřebitelský dluh ale působí jako brzda ekonomickému oživení v regionu, protože příjmy domácností jdou na jeho splácení a dochází tak k oslabení domácí poptávky. Dluhy v zahraniční měně také omezují možnosti ekonomických politik, protože posuny v sazbách a měnových kurzech mohou prudce změnit situaci zadlužených domácností a společností.

V Rumunsku, které je jedním z nejchudších členů EU, je více než 60 % dluhu domácností v zahraniční měně. V Polsku je to 36 %, v Pobaltí mezi 70 a více než 90 %. V Maďarsku je téměř 70 % dluhu domácností v zahraničních měnách. Prudké oslabení forintu, který k euru od léta roku 2008 ztratil 20 % své hodnoty a ke švýcarskému franku 30 %, vyústilo v silný nárůst nákladů na splátky dluhu.

Pokud se Maďarsko nedohodne s MMF, mohl by forint dále oslabovat a zvyšovat náklady spojené s dluhem. Jeho ekonomika v minulém roce poklesla o 6,2 %, nezaměstnanost zůstává nad 10 %. Pokud bude zůstávat na takto vysoké úrovni, problémy s úvěry by mohly nadále růst. Banky jsou ale nyní v lepším stavu než před dvěma lety a populace je celkově mnohem méně zadlužena, než tomu je v USA či v rozvinutějších zemích v západní Evropě. Dluh domácností v Maďarsku dosahuje asi 40 % HDP, zatímco v USA 90 % HDP.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data