Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V USA nastupuje generace Y, bez práce, zato s dluhy

V USA nastupuje generace Y, bez práce, zato s dluhy

29.7.2010 13:36
Autor: ČTK

(ČTK) - Ve Spojených státech podle webových stránek televizní stanice MSNBC nastupuje takzvaná generace Y, tedy lidé narození v 80. a 90. letech. Na rozdíl od všech předchozích generací od konce druhé světové války ale její vyhlídky nejsou růžové. V těžce zkoušené americké ekonomice pro ni nejsou místa, a tak se dnešní mladí potýkají s dluhy za vysokou školu a nezřídka také z finančních důvodů musejí bydlet u rodičů.

Recese ve Spojených státech na mladé dopadla zvláště tvrdě. Zatímco například v červnu byla celková míra nezaměstnanosti 9,5 procenta, ve věkové kategorii 20 až 24 let činila 15,2 procenta. V kategorii 35 až 44 let byla 7,8 procenta, v kategorii 45 až 54 let 7,5 procenta. Mezi lidmi nad 55 let představovala 6,9 procenta.

Podle nedávné zprávy výzkumné organizace Pew Research Center je nezaměstnanost mezi lidmi ve věku 18 až 29 let nejvyšší za víc než tři desetiletí. Příslušníci generace Y mají mnohem menší šanci na získání pracovního místa, než měla ve stejném věku například předchozí generace anebo lidé narození během poválečného baby boomu. Podle stanice MSNBC jsou přitom současní mladí obvykle dobře vzdělaní.

Například Michael Barreto, který vystudoval žurnalistiku na Kalifornské státní univerzitě a během studií absolvoval praxi, si myslel, že má větší šanci na získání práce než jeho vrstevníci. Jedenáct měsíců neúspěšného pátrání na pracovním trhu jej ale vyvedlo z omylu, a tak se musel opět nastěhovat k rodičům žijícím v kalifornském Apple (260,96 USD, -1,18%) Valley.

"V současnosti se snažím najít jakoukoliv práci na plný úvazek, která by mi umožnila samostatný život a šetřit na budoucnost," řekl. Jako většina jeho vrstevníků navíc musí splácet půjčku na vysokou školu, což v jeho případě představuje 21.000 dolarů (kolem 400.000 korun). V průměru ale mladí ve Spojených státech za školné dluží ještě o 2000 dolarů více.

Podle zprávy amerického Kongresu vysoká míra nezaměstnanosti může mladé finančně i psychologicky poznamenat v dalším profesním životě. "Jizvy způsobené dlouhodobou nezaměstnaností mohou být během pracovníkovy kariéry ničivé. Utrpět mohou jeho produktivita, výdělky i duševní pohoda, což může dále zkomplikovat shánění práce v budoucnosti," stojí ve zprávě.

Mnoho mladých se tak podle MSNBC raději z nejhoršího pracovního trhu od počátku 80. let minulého století vrátilo do zpátky do školy. I to se ale může obrátit proti nim, protože se dále zadluží. Mnoho z nich se také přesvědčilo, že další akademický titul může být při hledání práce na škodu, když jsou pro zaměstnavatele překvalifikovaní.

Například třiadvacetiletému Jordanu Huesemanovi se tak dostalo při hledání práce rady, že by radši své akademické úspěchy měl z životopisu vypustit. Zatím to odmítá udělat. "Představa, že jsme právě přišli o pět let - a v případě některých z nás 100.000 dolarů - kvůli dvěma akademickým titulům, a teď je vymažeme ze svého životopisu v naději, že nám to vynese práci za 12 dolarů na hodinu ve Starbucks (24,99 USD, -0,75%) , by byla vážně depresivní," podotkl.

Mladí nemají vyhráno, ani když se jim podaří sehnat místo. Kvůli vysoké konkurenci na pracovním trhu, kterou zvyšují i pozdější odchody poválečné generace do důchodu, většinou nezískávají příliš dobře placená místa. A pokud se ve firmě propouští, bývají první na řadě, uvedla stanice MSNBC.

Termín generace Y se v USA původně používal pro generaci mladých lidí, která vyrůstala v prostředí prosyceném komunikačními a digitálními technologiemi. S nástupem recese a jejím dopadem na tyto mladé lidi ale pojem začíná nabývat nový obsah. Odborníci také často vyjadřují obavy, že by kvůli nedostatku příležitostí, jež nyní tato věková skupina v USA má, mohlo jít o ztracenou generaci.


Váš názor
 •  
  30.7.2010 6:11

  Mezi absolventy VS oboru jako je strojarna, stavarna, chemie, computer apod. je v USA nezamestnanost pod 1% a nastupni platy pres 100 000 USD rocne. U lidi bez maturity je nezamestnanost 36%. Takze lidi se skutecnym vzdelanim je porad citelny nedostatek. Tam se ovsem zurnalistika nepocita, ze ano.
 •  
  29.7.2010 15:09

  Případná je ta poznámka o pozdějším odchodu do důchodu. Mnozí baby boomers v krizi přišli o značnou část svých úspor a už kvůli jakémus takémus zachování životního standardu musí a chtějí pracovat déle. Na rozdíl od těch Y mají zkušenosti a styky, takže to s těmi absolventy x vysokých škol nevypadá zrovna nejlíp. Je také třeba si uvědomit, že nejen v USA, ale i v Evropě (hlavně v Německu) se řešila nezaměstnanost mladých již dřív, v tučnějších letech dalším studiem. A u nás se to papouškovalo za cenu značného snížení kvality vysokoškolského vzdělání. Snad ta krize aspoń přispěje k přehodnocení...
  Kalka.
  •  
   29.7.2010 15:36

   Řešením by mohly být školy Plzeňského typu.Těch je sice u nás už dost, ale i tento způsob se jednou vyčerpá.
   Homo
 • Ztracena generace...
  29.7.2010 14:39

  ... za takovouto retorikou zrejme bude v pozadi ocekavana panika z budoucich vysledku sociologickych pruzkumu, na ktere si tam potrpi. Ne snad proto, ze by se kvuli tomu nedaly vyhrat pristi volby, ale protoze ten problem bude muset nekdo nejak vyresit bez ohledu prava/leva a zatim to nevypada, ze by se ten problem resil sam od sebe. Americke firmy diky globalnimu pokryty reportuji sice mimoradne zisky, ale trhy, na nichz se jim vyplati investovat, jsou Cina, Indie, Jizni Amerika, Afrika. Zrejme i zavadena zdravotni reforma se stane zacatkem socialniho systemu znameho z Evropy, tedy pokud postupne zvysi danove prijmy. Je to zobecneny problem, kdy vyspely svet se stale sofistikovanejsimi technologiemi potrebuje u sebe doma stale mensi podil tech studovanych. Na vyrobni procesy, ktere se stale vice odehravaji na jinych kontinentech, je vyhodnejsi vycvicit tamejsi lidi pod dohledem nekolika kmenovych jedincu. Obsluzne procesy jdou se zbozim a servis zanedlouho vymizi uplne ve prospech sbernych dvoru. Svet se tak rychle posunul, ze neni jednoduche odhadnout vyber perspektivniho studia. Pojem rodinna firma ci zivnost dava dalsim generecim aspon lepsi predpoklady jak pro vyber studia tak pro vydelek do te doby, dokud neopadne mistni kupni sila nebo neprijede globalne inovovany univerzalni produkt.
  Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data