Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB upravuje operace na podporu likvidity zavedené v době krize

ČNB upravuje operace na podporu likvidity zavedené v době krize

5.8.2010 16:34
Autor: 

Bankovní rada České národní banky rozhodla upravit mimořádná měnová opatření k dodání likvidity bankám, která zavedla v říjnu 2008 na podporu domácího finančního trhu během globální finanční krize. V rámci schválených úprav zohledňujících aktuální podmínky na trhu budou tříměsíční repo operace na dodávání likvidity bankám zrušeny ke konci roku 2010. Dvoutýdenní dodávací repo operace se budou počínaje lednem 2011 konat v nižší frekvenci, a to jednou týdně.

Provádění dvoutýdenních dodávacích repo operací bankovní rada rozhodla prodloužit minimálně do konce roku 2011. Banky se dle průzkumu ČNB shodují na jejich účelnosti. Tyto repo operace byly dosud využívány ve velmi malých objemech, ale již samotná skutečnost, že je investoři a tvůrci trhu mohou využít, zvyšuje likviditu a zlepšuje fungování trhu se státními dluhopisy.

Stejně jako u repo operací bankovní rada zkrátila na 14 dní dobu trvání devizových swapů, které slouží k dodávání korunové likvidity z eura.

Výměna kolaterálu zůstává jedním z nástrojů ČNB s tím, že je dále považována za standardní operaci. Toto opatření ČNB plánovala zavést již před krizí, neboť řeší neefektivitu vypořádacích systémů pro cenné papíry a umožňuje bankám přístup k dostatečnému množství cenných papírů pro čerpání vnitrodenního úvěru.

„Opatření na podporu mezibankovního trhu zavedená v říjnu 2008 se osvědčila a v souladu s tehdejšími záměry pomohla stabilizovat trh se státními dluhopisy a zamezit tak případnému přenosu problémů na zahraničních finančních trzích do českého finančního sektoru,“ uvedl Kamil Janáček, člen bankovní rady, který dohlíží na činnost sekce bankovních obchodů ČNB.

„Od zavedení těchto mimořádných operací se podmínky na domácím trhu částečně zlepšily, což umožňuje úpravu jejich parametrů,“ dodal.

ČNB si ponechává možnost v reakci na tržní vývoj parametry dále měnit.

 

Úprava dvoutýdenních dodávacích repo operací

do 31.12.2010

od 1.1.2011

Frekvence vyhlašování repo operace:

2 x týdně (pondělí a pátek)

1 x týdně (pondělí)

Objednávky bank uspokojovány za fixní sazbu:

2T repo sazba + 10 bp

2T repo sazba + 10 bp

 

Úprava devizových swapů

do 31.12.2010

od 1.1.2011

Maximální doba splatnosti:

3 měsíce

2 týdny

Uplatňované snížení kurzu (tzv. haircut):

10 %

5 %

(Zdroj: ČNB)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba