Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P oceňuje snahy nové vlády o stabilizaci dluhu vylepšením výhledu ratingu, může ho zvýšit do dvou let

S&P oceňuje snahy nové vlády o stabilizaci dluhu vylepšením výhledu ratingu, může ho zvýšit do dvou let

11.8.2010 8:27

Ratingová agentura Standard & Poor's včera večer vylepšila výhled ratingu hodnotícího schopnost České republiky splácet dlouhodobé závazky v cizí měně na „pozitivní“ z dosavadního „stabilní“. S&P totiž věří, že plánovaná politika nové vlády pro příští dva roky zvyšuje pravděpodobnost zlepšení celkového českého ratingu na víc než 1:3.

Agentura aktuálně hodnotí schopnost ČR splácet dlouhodobé závazky v cizích měnách stupněm „A“, zatímco u obdobných závazků je hodnocení na úrovni „A+“. Výhled druhého zmiňovaného ratingu se však vzestupné revize nedočkal a je i nadále „stabilní“. S&P se svou včerejší změnou pohledu na budoucnost hodnocení českých státních závazků zařadila po bok konkurenční agentury Fitch, která k podobnému kroku s obdobným vysvětlením přistoupila již v červnu - záhy po parlamentních volbách.

"Revize výhledu odráží naše očekávání ohledně zvýšení ratingu v příštích dvou letech, pokud nedávno vytvořená koaliční vláda dokáže úspěšně realizovat plánovaná opatření, která by měla zmírnit dopad výdajů souvisejících se stárnutím obyvatelstva na veřejné finance," uvedl ve zprávě ratingové agentury analytik S&P Frank Gill s tím, že politická vůle k těmto krokům je teď podstatně vyšší než v minulosti, jelikož nová vláda v čele s Petrem Nečasem disponuje značnou většinu v parlamentu a podporou politiky směřující ke stabilizaci státního dluhu ČR.

Opatření, která již česká vláda v rámci fiskální konsolidace oznámila, zahrnují snížení platů ve veřejném sektoru v příštím roce v průměru o 10 % a škrty v oblasti subvencí v rozsahu až 0,4 % HDP, shrnula S&P . Koalice rovněž představila kroky vedoucí k posílení příjmové strany rozpočtu a plánuje mnohaletou reformu důchodového systému, která by měla dále zmírnit výdajové tlaky zapříčiněné demografickým vývojem. Vedle zavedení "druhého pilíře" v podobě doplňkového systému zamýšlí rovněž změny nastavení parametrů, což v důsledku sníží rozsah rozpočtových transferů do penzijního systému, uvedla agentura. S&P však i přes veškeré úsporné snahy nové vlády očekává, že do roku 2013 bude postupně její zadlužení vzrůstat .

Současný rating dlouhodobých závazků v cizí měně je podle S&P podporován diverzifikovanou a konkurenceschopnou povahou české ekonomiky spolu s flexibilitou fiskální a monetární politiky země. V letošním roce by měl podle odhadu ratingové agentury růst českého hrubého domácího produktu dosáhnout 1,5 %, a to především díky vývozu a kapitálovým investicím.

Rizika pro aktuální rating naopak vyplývají z toho, že Česká republika je malou otevřenou ekonomikou. Vyhlídky ekonomického růstu jsou proto úzce spjaty se zahraniční poptávkou, zvláště ze strany hlavních evropských obchodních partnerů, varovala agentura.

(Zdroj: Standard & Poor's Ratings Services, čtk, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data