Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek chce změnu důchodového systému již od roku 2012

Kalousek chce změnu důchodového systému již od roku 2012

24.08.2010 15:26

(Aktualizováno 17:58)

Ministr financí Miroslav Kalousek by rád prosadil změny v současném nastavení důchodového systému s účinností již od roku 2012, aby tak snížil zátěž pro rozpočet a vylepšil tak hodnocení závazků České republiky. Uvedl to dnes v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

“Můj ideální plán počítá s (penzijní) reformou platnou od roku 2012 a se započetím přípravného legislativního procesu,“ uvedl v dnešním vyjádření ministr financí Kalousek.

Bezděkova komise, která radila úřednické vládě premiéra Fischera, představila dvě varianty reformy penzí. Oba počítají se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy a s polovičním snížením stropu pro odvody. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. Další peníze si budou muset lidé na své zajištění ve stáří spořit v soukromých fondech.

„Vláda se zavázala, že vytvoří doplněk k průběžně financovanému penzijnímu systému s možností individuálního spoření,“ shrnul dnes plán ministr financí. Podle Kalouska existuje celá řada možných provedení – včetně těch navrhovaných Bezděkovou komisí - a při jejich posuzování prý bude samozřejmě brát v úvahu krátko- i dlouhodobá udržitelnost pro veřejné finance.

První varianta, kterou preferovala většina členů Bezděkovy komise, navrhuje zachovat současný systém, do kterého by se odvádělo 20 procentních bodů z 23procentní sazby pojistného. Vedle toho by vznikl nový pilíř, do kterého by se kumulovala zbývající odváděná tři procenta. Lidé by si navíc spořili na individuální penzijní účty. Změna by se týkala lidí, kterým by při zahájení reformy bylo 40 a méně let, u starších by běžel současný systém. Kromě uvedených dvou pilířů by existoval ještě pilíř třetí, kam by patřilo životní pojištění a reformované penzijní fondy. Zachovala by se současná přímá podpora státu.

Druhá varianta počítá s tím, že by do prvního pilíře šlo všech 23 procent odváděných z hrubé mzdy. Do druhého pilíře by si lidé potom mohli posílat dobrovolně další tři procenta na individuální účty. Za to by je stát podpořil stejnou částkou. Druhý pilíř by spravovaly penzijní fondy. V obou navrhnutých variantách by se peníze naspořené ve druhém pilíři vyplácely formou doživotních plateb.

Ratingová agentura Standard & Poor's před dvěma týdny vylepšila výhled ratingu hodnotícího schopnost České republiky splácet dlouhodobé závazky v cizí měně na „pozitivní“ z dosavadního „stabilní“, věří totiž, že plánovaná politika nové vlády pro příští dva roky zvyšuje pravděpodobnost zlepšení celkového českého ratingu na víc než 1:3. "Revize výhledu odráží naše očekávání ohledně zvýšení ratingu v příštích dvou letech, pokud nedávno vytvořená koaliční vláda dokáže úspěšně realizovat plánovaná opatření, která by měla zmírnit dopad výdajů souvisejících se stárnutím obyvatelstva na veřejné finance," uvedl ve zprávě ratingové agentury analytik S&P Frank Gill s tím, že politická vůle k těmto krokům je teď podstatně vyšší než v minulosti, jelikož nová vláda v čele s Petrem Nečasem disponuje značnou většinu v parlamentu a podporou politiky směřující ke stabilizaci státního dluhu ČR.

Ministerstvo financí chce vydat státní dluhopisy za 148,2 miliardy korun, jejichž splatnost bude delší než jeden rok a kterými plánuje uhradit většinu loňského schodku státního rozpočtu. Vyplývá to z návrhu zákona, který MF zaslalo minulý týden do připomínkového řízení. Hlavním důvodem předložení návrhu zákona je podle MF snaha vyhnout se refinančnímu riziku. "Je zřejmé, že pokud by podíl krytí krátkodobými dluhopisy byl vysoký, v případě poruchy na finančním trhu by stát byl vystaven značnému riziku, kdy trh nebude akceptovat refinancování státními pokladničními poukázkami v potřebném objemu, a tak stát nebude schopen dostát svým závazkům," vyvětlilo ministerstvo financí.

(Zdroj: Bloomberg, ČT, Standard & Poor's Ratings Services)


Váš názor
 •  
  24.08.2010 15:29

  doufam ze nebude neco jako povinny penzijni fond , coz povazuju osobne za nejhorsi moznou investici . . .
  Garp
  • to si piš že bude
   24.08.2010 16:14

   proč nejhorší? prostě do svýho stáří...
   Bo
   • Re: to si piš že bude
    25.08.2010 8:42

    .. myslim, ze to bude fungovat takto : povinne sporeni do penzijniho fondu nebude stat garantovat + nebude mozno vycerpat nasporene prostredky jednorazove jinak nez nejmene s 50% sankci pokud vubec + dozivotne vyplaceny mesicni duchod bude 1/n z nasporene castky, kdy n=pocet mesicu vypocteny rozdilem prumerne delky zivota minus vek skutecneho odchodu do duchodu (dnes asi 1/120) + v pripade nedoziti prevod smlouvy pouze na partnera + v pripade delsiho zivota solidarnich 30% z puvodni mesicni castky (posledni 2 podminky mohou byt solidarne zohlednovany v pripade, ze prevoditelnost smlouvy nebude mozna)..
    Mudrc
Aktuální komentáře
30.11.2020
9:46Aktivita v čínských továrnách rostla nejrychleji za tři roky
9:16Rozbřesk: Týden ve znamení vakcíny a čísel z amerického trhu práce
8:50Evropské burzy by si poslední listopadové ráno mohly vzít oddech po silném měsíci  
8:28Ve čtvrtek se uvolní některá protiepidemická opatření
7:57PFNonwovens a.s. - Oznámení o odložené valné hromadě 8-1-2021
5:51Rekordní měsíc na trzích vyvolává obavy z přehřátí
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Zoom Video Communications Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:50JP - Průmyslová výroba, m/m
2:00Čína - PMI v průmyslu
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago